RAPORT

Kampania 2020

Korekty rządu ws. ograniczeń funkcjonowania hoteli i zakładów pracy z powodu koronawirusa

Od środy obowiązują nowe obostrzenia wprowadzone przez rząd w związku z epidemią koronawirusa (fot. PAP/Grzegorz Momot)

Wyjątki dla aptek i stacji benzynowych jeśli chodzi o tzw. godziny dla seniora, a także rozszerzenie listy osób, które mogą pozostać w zamykanych hotelach – to najważniejsze zmiany wprowadzone do rozporządzenia dot. ograniczeń w związku z epidemią koronawirusa.

Po pierwsze dystans. Co zmieniają nowe obostrzenia w walce z koronawirusem?

Wobec nasilającej się pandemii koronawirusa rząd zapowiedział nowe restrykcje, zakazy i nakazy. Będą obowiązywać od północy. Dotyczą m.in. robienia...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Na stronie internetowej rządu dotyczącej koronawirusa poinformowano o zmianach do rozporządzenia z 31 marca wprowadzającego nowe zasady bezpieczeństwa związane z pandemią koronawirusa.

Jak czytamy na stronie internetowej:

1. Jeśli mieszkałeś w hotelu przed wejściem w życie rozporządzenia z dnia 31 marca, możesz dokończyć swój pobyt zgodnie z planem.

Hotele i inne miejsca noclegowe zostają zamknięte. Mogą pozostać otwarte tylko i wyłącznie dla:
- osób w kwarantannie lub izolacji,
- personelu medycznego,
- osób w delegacji i dla tych, którzy korzystają z usług noclegowych w ramach wykonywania obowiązków służbowych (dotyczy to np. pracowników budowlanych),
- osób, które były zakwaterowane w obiekcie noclegowym przed 31 marca.

„Jeśli więc przed wejściem nowych przepisów nocowałeś w hotelu, możesz dokończyć swój pobyt zgodnie z planem” – czytamy.

2. Miejsca pracy - ułatwienia dla linii produkcyjnych

Pracodawcy mają obowiązek zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa swoim pracownikom. Dotyczy to przede wszystkim stanowisk pracy poszczególnych osób, które muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra.

Jeśli pracodawca nie jest w stanie zapewnić takiej odległości z obiektywnych względów – np. dlatego, że linia produkcyjna na to nie pozwala – ma prawo odejść od tej zasady, ale tylko pod warunkiem zapewniania środków ochrony osobistej związanej ze zwalczaniem epidemii.

3. Wyjątki w tzw. godzinach dla seniora (10:00-12:00)

Stacje benzynowe zostają wyłączone z tzw. godzin dla seniora, które polega na obsłudze w godzinach od 10-12 jedynie osób powyżej 65. roku życia. Obowiązuje je także zasada „trzy osoby na jedno stanowisko kasowe”, tak jak pozostałe sklepy i punkty usługowe.

Apteki natomiast w czasie tych dwóch godzin będą mogły obsługiwać także tych, dla których nabycie leku lub środka spożywczego specjalnego przeznaczenia jest konieczne ze względu na nagłe zagrożenie życia lub zdrowia.

źródło:

Zobacz więcej