RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Będzie wsparcie m.in. dla twórców kultury. RCL opublikowało projekt rozporządzenia

Projekt przewiduje wsparcie finansowe m.in. dla artystów, twórców i animatorów kultury (fot. Pixabay/onkelglocke)

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia, który w związku z epidemią koronawirusa przewiduje wsparcie finansowe m.in. dla artystów, twórców i animatorów kultury. Zgodnie z projektem wsparcie ma wynieść do 20 mln zł.

Koronawirus. Rusza bezpłatny kurs doszkalający dla nauczających online

Rusza bezpłatny kurs dla nauczycieli, pozwalający na dokształcenie się w zakresie nauczania online i prowadzenia zdalnych lekcji. Mogą z niego...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Projekt rozporządzenia, który jest obecnie w fazie uzgodnień, dotyczy – jak głosi jego pełna nazwa – „wsparcia finansowego dla osób fizycznych, osób prawnych lub jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej na zmianę formy upowszechniania działalności twórczej lub artystycznej w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii”.

Celem projektowanego rozporządzenia – jak czytamy w ocenie skutków regulacji – jest stworzenie możliwości przyznawania wsparcia finansowego podmiotom, które w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii nie mogą kontynuować działalności bez naruszenia ograniczeń, zakazów i nakazów wynikających z ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych ludzi. „Ale mogłyby ją kontynuować pod warunkiem zmiany formy upowszechniania tej działalności w taki sposób, by nie naruszała ona wyżej wymienionych ograniczeń, nakazów i zakazów” – czytamy w uzasadnieniu.

– Przy czym wsparcie finansowe w takim przypadku obejmowałoby dofinansowanie wydatków związanych z koniecznością przystosowania się do zmienianych w stosunku do obecnie wykorzystywanych form upowszechniania tej działalności – dodano.

Premier: To największa skala pomocy w historii współczesnej Polski

Proszę właścicieli firm oraz zarządy o zapoznanie się z elementami tarczy antykryzysowej. Ministrowie mojego rządu są do waszej dyspozycji –...

zobacz więcej

Projekt rozporządzenia przewiduje też, że wsparcie finansowe będzie udzielane w ramach ogłoszonych programów: 1) osobie fizycznej w formie stypendium; 2) osobie prawnej i jednostce organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej w formie dotacji celowej.

Wśród podmiotów, na które oddziałuje projekt, wymieniono m.in. państwowe instytucje kultury, samorządowe instytucje kultury, artyści, twórcy i animatorzy kultury, również ci, którzy są w trudnej sytuacji materialnej.

„Przyjęto, iż minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego lub wyznaczona przez niego państwowa instytucja kultury w ramach projektowanego instrumentu wsparcia przeznaczy nie więcej niż 20 mln zł” - dodano.

Rozwiązania mające pomóc w okresie epidemii koronawirusa środowiskom kultury zapowiadał wcześniej wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. W zeszłym tygodniu poinformował m.in. o dwóch programach, które przygotowuje resort.

– Pierwszy to „Kultura w internecie”, a drugi będzie rekompensować straty już po okresie epidemii – tłumaczył w Polsat News. – Przygotowujemy (...) specjalny program ministra do działań kulturalnych, artystycznych w internecie, to jest około 20 mln. (...) Na razie szukamy środków w ramach naszego budżetu i znaleźliśmy je, więc to będzie około 20 mln – wyjaśniał.

źródło:

Zobacz więcej