RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Są pierwsze wnioski o dofinansowanie wynagrodzenia pracowników

Złożono już 150 wniosków o dofinansowanie wynagrodzenia pracowników z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych – oświadczyła szefowa MRPiPS Marlena Maląg. Dodała, że rozpoczęto już także wypłatę mikropożyczek dla przedsiębiorców.

Wsparcie dla samozatrudnionych na czas epidemii koronawirusa

Osoby samozatrudnione mogą skorzystać z dofinansowania części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej w przypadku spadku obrotów w wyniku...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Specustawa przygotowana do walki ze skutkami pandemii koronawirusa przewiduje, że osoby samozatrudnione będą mogły skorzystać z dofinansowania części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

Dla pracodawców, których obroty gospodarcze w następstwie wystąpienia COVID-19 spadły, przewidziane zostało świadczenie na rzecz ochrony miejsc pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na dofinansowanie wynagrodzenia pracowników. Wnioski o wsparcie można składać od środy.

– Do tej pory do Wojewódzkich Urzędów Pracy złożono już 150 wniosków o dofinansowanie wynagrodzenia pracowników z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Liczba ta jednak szybko wzrasta – przekazała minister Maląg.

Jak przypomniała, tak zwana tarcza antykryzysowa przewiduje też między innymi mikropożyczki dla przedsiębiorców do 5 tys. zł. Jak poinformowała szefowa MRPiPS, do tej pory wypłacona została już pierwsza pożyczka.

– Przelew na 5 tys. zrealizował Powiatowy Urząd Pracy w Szczytnie. Łącznie do Powiatowych Urzędów Pracy złożono 360 wniosków o mikropożyczkę – podkreśliła.

Minister finansów zapowiada nową specustawę ws. średnich firm

Trwają prace nad kolejną specustawą, która ma pomóc firmom w związku z epidemią koronawirusa; uzupełni ona to, czego brakuje w pierwszej – mówi w...

zobacz więcej

Decyzja należy do rządu

Wsparcie może być przyznane na trzy miesiące. Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej zwraca uwagę, że rząd może w drodze rozporządzenia przedłużyć ten okres. Dofinansowanie będzie wypłacane co miesiąc (po złożeniu przez przedsiębiorcę oświadczenia o prowadzeniu działalności w danym miesiącu, za który dofinansowanie jest wypłacane).

Przedsiębiorca nie może otrzymać dofinansowania w części, w której te same koszty prowadzenia działalności gospodarczej zostały albo zostaną sfinansowane z innych środków publicznych.

Przedsiębiorca, który chce otrzymać wsparcie, nie może mieć między innymi zaległości finansowych związanych z odprowadzaniem podatków oraz składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Pracy lub Fundusz Solidarnościowy do końca trzeciego kwartału 2019 r.

Wnioski o dofinansowanie wynagrodzenia pracowników można złożyć do Wojewódzkich Urzędów Pracy, o mikropożyczkę – do Powiatowych Urzędów Pracy. Wnioski można także złożyć poprzez platformę praca.gov.pl.

#wieszwiecejPolub nas

źródło:

Zobacz więcej