RAPORT

Pogarda

Koronawirus i płatne trolle w służbie Kremla. Ukraińskie służby rozbiły siatkę

Prezydent Rosji Władimir Putin (fot. PAP/EPA/ALEXEI DRUZHININ/SPUTNIK/KREMLIN POOL)
Prezydent Rosji Władimir Putin (fot. PAP/EPA/ALEXEI DRUZHININ/SPUTNIK/KREMLIN POOL)

Najnowsze

Popularne

Sponsorowana przez Kreml farma trolli została rozbita przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy. Jeden z agentów dezinformacji ujawnił, że celem ich działania było wywołanie paniki w związku z koronawirusem w celu destabilizacji państwa i rządu.

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

SBU stwierdziła, że dwóch sprawców realizowało otrzymywane z Rosji zadania polegające na publikowaniu fałszywych informacji na temat rozszerzania się epidemii koronawirusa. Celem tych działań było wywołanie paniki, dyskredytacja działań rządu i destabilizacja społeczno-politycznej sytuacji na Ukrainie.

W celu popularyzacji fejków na temat koronawirusa aktywnie wykorzystywali boty, a nieprawdziwe informacje pozyskiwali z rosyjskich sieci społecznościowych. Jak ujawnił przesłuchiwany agitator, zadania przekazywano im za pośrednictwem tajnej grupy na Vkontakte, rosyjskim odpowiedniku Facebooka.

Kreml znów oczernia Polskę. Agresywna kampania z koronawirusem w tle

„Rosyjskie samoloty niosące pomoc Włochom nie mogą korzystać z polskiej przestrzeni powietrznej” – twierdzi rosyjski portal propagandowy Sputnik....

zobacz więcej

Agitator został dodany do grupy po tym, jak zgodził się na współpracę zaproponowaną przez nieznanego mu internautę. Na tej samej grupie internetowi agitatorzy raportowali swoje działania.

Wynagrodzenia za nielegalne działania wypłacano im z wykorzystaniem elektronicznych systemów płatniczych Federacji Rosyjskiej z maksymalną anonimizacją płatników.

Ujawnieni agitatorzy, mieszkańcy Kijowa, przyznali się do winy i udostępnili funkcjonariuszom swoje konta, by ułatwić ustalenie tożsamości „opiekunów”. SBU podjęła kroki w kierunku namierzenia tak bezpośrednich zamawiających, jak i innych ewentualnych współsprawców.

W okresie epidemii Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zidentyfikowała już 81 osób, które rozpowszechniały fejki o koronawirusie, w tym sześć osób realizujących zadania otrzymywane z Rosji.

Również w Polsce każdego dnia przybywa fałszywych informacji dotyczących koronawirusa, dlatego specjalnie dla Państwa portal tvp.info na bieżąco monitoruje je, sprawdza, weryfikuje i prostuje. Prosimy Was również o zgłaszanie nam różnego rodzaju plotek i fałszywych informacji na ten temat i wysyłanie ich pod adres mailowy: twoje@tvp.info.

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE O FAKE NEWSACH

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej