RAPORT

Demaskujemy fake newsy

Szumowski: Trwa sprawdzanie skuteczności polskich testów na koronawirusa

Polska może niebawem produkować własne testy na koronawirusa. Na razie przechodzą one walidację – poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski w „Gościu Wiadomości” TVP. Profesor zapowiedział także, że do badań próbek mają się przyłączyć np. laboratoria policyjne albo instytutów naukowych. Zapewnił, że dzięki produkcji niektórych leków w Polsce pacjenci w naszym kraju będą mieli zapewnione bezpieczeństwo.

Japońska firma testuje lek na COVID-19

Japońska firma Fujifilm Toyama Chemical przeprowadza próby kliniczne favipiraviru, leku antywirusowego na choroby związane z zakażeniem...

zobacz więcej

Według ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego w polskich laboratoriach jest już blisko 155 tys. testów na koronawirusa. Do tej pory przebadano 55 tys. próbek i osiągnięto wydajność 5 tys. badań na dobę.
– Na ten etap epidemii, jesteśmy wręcz w czołówce peletonu co do ilości testów wykonywanych na ilość osób, która jest zakażona. Ale będziemy zwiększać wykonywanie testów, bo to szansa na wyłapanie osoby chorej i na to, aby ją odizolować – mówił Szumowski.

Minister zdradził, że szansą na zwiększenie liczby testów oraz uniezależnienie się od dostaw z zagranicy, jest ich produkcja w kraju. – Zaczynamy, być może, produkcję polskich testów z Poznania. Przechodzą one walidację. Być może będziemy używali do ich badań np. laboratoria policji albo instytutów naukowych. Zgłosiły się do nas, z chęcią współpracy także firmy prywatne. Cały obszar ludzi dobrej woli chce wesprzeć tę walkę z koronawirusem – wyjaśniał minister.

Szumowski uspokajał także, że wprowadzenie reglamentacji leków przydatnych w leczeniu COVID-19, ale wykorzystywanych do leczenia innych chorób służy dobru pacjentów. – Ta reglamentacja służy temu, aby pacjenci, którzy mają choroby autoimmunologiczne, mieli zagwarantowaną ilość leków do terapii swojej choroby. Pozostała część trafi do szpitali zakaźnych, aby służyć pacjentom z ciężkimi powikłaniami w związku z COVID-19 – podkreślił Szumowski.

Zdaniem ministra, na szczęście część wspomnianych medykamentów jest produkowanych w Polsce i pacjenci w naszym kraju powinni mieć zapewnione bezpieczeństwo.

źródło:
Zobacz więcej