RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Leki przydatne w leczeniu Covid-19 reglamentowane

W trakcie epidemii leki powinny trafić przede wszystkim do szpitali (fot. Peter Macdiarmid/Getty Images)
W trakcie epidemii leki powinny trafić przede wszystkim do szpitali (fot. Peter Macdiarmid/Getty Images)

Minister zdrowia korzystając ze swoich uprawnień oraz mając na uwadze sytuację epidemiologiczną w Polsce od 2 kwietnia wprowadza reglamentację leków Arechin i Plaquenil, ponieważ mogą okazać się przydatne w zwalczaniu COVID-19 – napisano w obwieszczeniu szefa resortu zdrowia.

Kamiński: Musimy działać w maksymalnej dyscyplinie społecznej

Nie chcemy turystyki, nie chcemy sportu i nie chcemy rekreacji w najbliższych tygodniach – mówił w środę szef MSWiA Mariusz Kamiński. – Nie...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Jak zaznacza ministerstwo, w sytuacji trwającej epidemii leki te powinny trafić przede wszystkim do szpitali, które leczą pacjentów z rozpoznaną chorobą COVID-19 lub mają być ordynowane osobom, którzy pozostają pod ich nadzorem w miejscach izolacji.

Obwieszczenie wprowadza również zakaz ordynowania i wydawania tych leków w aptekach ogólnodostępnych lub punktach aptecznych we wskazaniach: COVID–19 albo leczenie wspomagające w zakażeniach koronawirusami typu beta takich jak SARS-CoV, MERS-CoV i SARSCoV-2.

Leki dostępne będą w dotychczasowej ilości w obrocie detalicznym w aptekach dla pacjentów, ale wyłącznie na określonych zasadach – Arechin wyłącznie we wskazaniach refundacyjnych na podstawie recepty z 30 proc. odpłatnością, a Plaquenil zgodnie ze wskazaniami określonymi w charakterystyce produktu leczniczego oraz w trybie tak zwanej refundacji indywidualnej.

Równocześnie wprowadzono dla pacjentów uprawnionych do przyjmowania tych leków w innych niż COVID-19 wskazaniach, np. tocznia rumieniowatego lub reumatoidalnego zapalenia stawów, ograniczenia ilościowe. Będą oni mogli kupić w aptece ogólnodostępnej lub punkcie aptecznym raz na 30 dni nie więcej niż 2 opakowania Arechinu albo Plaquenilu (po 30 tabletek) lub 1 opakowanie Plaquenilu (60 tabletek).

Dwie nastolatki wyleczone z COVID-19 opuszczają szpital we Wrocławiu

Dwie nastolatki, u których stwierdzono zakażenie koronawirusem, zostały wyleczone i opuszczą w środę Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu....

zobacz więcej

Ścisła kontrola

Jak zaznaczył resort, ordynacja i realizacja recept w sposób ujęty w obwieszczeniu będą ściśle kontrolowane.

Co ważne, leki będą wydawane też pacjentom w ściśle określony sposób. Jak wytłumaczył resort, pacjent po otrzymaniu recepty powinien skontaktować się telefonicznie z wybraną apteką – najlepiej najbliższą swojego miejsca pobytu – i zarezerwować lek (przy e-recepcie podając nr PESEL i numer PIN, a przy recepcie papierowej unikalny numer identyfikujący receptę).

„W przypadku produktu leczniczego Arechin, farmaceuta zamówi lek bezpośrednio w hurtowni producenta (hurtownia farmaceutyczna Adamed Pharma S.A.), który dostarczy lek do apteki celem realizacji recepty dla konkretnego pacjenta” – wyjaśnił resort. „Natomiast w przypadku produktu leczniczego Plaquenil, który nie jest zarejestrowany w Polsce, ale jest sprowadzany w trybie »importu interwencyjnego«, farmaceuta zamówi lek w hurtowni, która dostała/dostanie zgodę na sprowadzenie tego leku do Polski” – dodał.

#wieszwiecejPolub nas
W tym przypadku hurtownie farmaceutyczne będą dostarczały Plaquenil do apteki ogólnodostępnej w zależności od możliwości sprowadzenia leku do Polski.

Pacjent będzie mógł odebrać swój lek po telefonicznej informacji farmaceuty, że został on dostarczony do apteki i pacjent może przyjść zrealizować receptę.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej