RAPORT

Kampania 2020

TK skontroluje specustawę dotyczącą walki z koronawirusem. To decyzja prezydenta

TK skontroluje specustawę (fot. arch. PAP/Tomasz Gzell)

Prezydent Andrzej Duda skieruje w trybie kontroli następczej do Trybunału Konstytucyjnego przepisy dotyczące funkcjonowania Rady Dialogu Społecznego zawarte w ustawie dotyczącej walki z koronawirusem. Były one krytykowane m.in. przez przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Piotra Dudę, który apelował do prezydenta o interwencję w tej sprawie. Andrzej Duda podpisał ustawę we wtorek.

Prezydent Duda podpisał ustawy o tarczy antykryzysowej

„Zgodnie z obietnicą Prezydent RP AndrzejDuda niezwłocznie po zakończeniu prac parlamentarnych podpisał ustawy tworzące Tarczę Antykryzysowa” –...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Zgodnie z nowymi przepisami premier może odwoływać członków Rady Dialogu Społecznego, stanowiącej forum dialogu przedstawicieli pracowników, pracodawców i rządu, jeżeli zostanie im udowodnione kłamstwo lustracyjne lub jeśli „sprzeniewierzą się oni działaniom Rady” i doprowadzą do „braku możliwości prowadzenia przejrzystego, merytorycznego i regularnego dialogu”.

Nowe przepisy skrytykował m.in. przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, a zarazem wiceprzewodniczący Rady Piotr Duda. W opublikowanym na portalu tysol.pl oświadczeniu Duda ocenił zmiany jako „rażące naruszenie autonomii społecznych” i „nieuprawnioną ingerencją w uprawnienia zarezerwowane wyłącznie dla prezydenta RP”.

Zdaniem Piotra Dudy zmiany „zapewniają premierowi pełną dowolność działania w tym zakresie, łamiąc dotychczasową równowagę stron, która stanowi istotę funkcjonowania Rady Dialogu Społecznego”.

„Odnosząc się do możliwości odwoływania członków Rady, którzy w swoim życiorysie mają współpracę ze służbami bezpieczeństwa PRL, wobec których orzeczono kłamstwo lustracyjne, chcemy wyraźnie podkreślić, że choć Solidarność zdecydowanie zabiega o takie regulacje, to jednak »tarcza antykryzysowa« nie jest miejscem, by zajmować się tą sprawą” – zaznaczył.

Szef „Solidarności” zaapelował do prezydenta RP o interwencję w tej sprawie.

źródło:

Zobacz więcej