RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Koronawirus w Małopolsce. Poszkodowani przedsiębiorcy zapłacą niższe czynsze

Z ulgi skorzystają ci, co nie dokonali redukcji zatrudnienia większej niż 10 proc. (fot. Omar Marques/Getty Images)

W związku z sytuacją epidemiologiczną zarząd województwa małopolskiego przyjął założenia dotyczące czasowego obniżenia stawki czynszowej netto z tytułu najmu lub dzierżawy nieruchomości, które są mieniem województwa. Na trzy miesiące będzie można uzyskać nawet 90-procentową obniżkę.

Sklepy z zakazem handlu z powodu koronawirusa mogą liczyć na zwolnienia z czynszu

Sklepy o powierzchni powyżej 2 tys. m kw., objęte zakazem handlu z powodu epidemii, będą zwolnione z czynszu w galeriach handlowych, pod warunkiem...

zobacz więcej

– Zarząd województwa poważnie i odpowiedzialnie traktuje wszystkie zagrożenia związane z epidemią. Dokładamy wszelkich starań, aby w jak najszerszym zakresie wspierać wszystkich potrzebujących w tak trudnym czasie – podkreślił wicemarszałek Małopolski Tomasz Urynowicz. Dodał, że do wszystkich wojewódzkich jednostek organizacyjnych oraz wojewódzkich osób prawnych skierowane zostały pisma rekomendujące pozytywne rozpatrywanie wniosków od najemców i dzierżawców.

Zgodnie z przyjętymi założeniami możliwe będzie udzielenie na czas trzech miesięcy 90 proc. obniżki stawki czynszu najemcom bądź dzierżawcom, którzy całkowicie zawiesili działalność, ale nadal ponoszą koszty eksploatacyjne oraz najemcom/dzierżawcom, którzy udokumentują całkowitą utratę płynności finansowej i niemożność regulowania płatności w związku z bieżącymi kosztami działalności.

Z ulgi będą mogli skorzystać ci, którzy nie dokonali redukcji zatrudnienia większej niż 10 proc. stanu sprzed ogłoszenia epidemii, a redukcja była wynikiem sytuacji gospodarczej związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Możliwe będzie także udzielenie obniżki czynszu proporcjonalnie do spadku obrotów najemcy, który wykonuje działalność w ograniczonym zakresie. Wnioski wraz z odpowiednim uzasadnieniem należy kierować do podmiotów, z którymi zawarte są umowy najmu.

Decyzje o zwolnieniach czynszowych będą podejmowane w oparciu o oświadczenia składane pod rygorem odpowiedzialności karnej. Spółki, w których województwo ma udziały będą podejmowały decyzje samodzielnie, choć zasady obniżki czynszu zostały im zaproponowane do rozważenia.

Kolejną formą wsparcia dla osób prowadzących działalność gospodarczą będzie możliwość odroczenia, rozłożenia na raty, a nawet umorzenia opłat środowiskowych. Szersze informacje oraz wzory dokumentów do pobrania znajdują się na stronie malopolska.pl/ulgi.

źródło:
Zobacz więcej