RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Tusk: Trzeba przemyśleć wykluczenie Fideszu z EPL

Tusk napisał list do członków Europejskiej Partii Ludowej (fot. Thierry Tronnel/Corbis via Getty Images)
Tusk napisał list do członków Europejskiej Partii Ludowej (fot. Thierry Tronnel/Corbis via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Obecnie priorytetem jest walka z pandemią, ale wkrótce nadejdzie czas, że będziecie musieli przemyśleć stanowisko w sprawie wykluczenia węgierskiego Fideszu z Europejskiej Partii Ludowej – napisał szef EPL Donald Tusk w liście do członków ugrupowania.

Rząd Węgier ogłosił stan zagrożenia w związku z koronawirusem

Rząd Węgier wprowadził stan zagrożenia w związku z epidemią koronawirusa na całym terytorium kraju. Będzie on obowiązywać do odwołania – ogłosił...

zobacz więcej

„Stan wyjątkowy lub stan zagrożenia muszą służyć rządom w walce z wirusem, a nie wzmacnianiu władzy nad obywatelami. Wykorzystanie pandemii do zbudowania trwałego stanu wyjątkowego jest politycznie niebezpieczne i moralnie niedopuszczalne” – zaznaczył Tusk w liście, który widziała PAP.

Pismo zostało skierowane w środę do członków EPL, do której należy węgierski Fidesz, dwa dni po tym, jak parlament Węgier przyjął prawo o ochronie przed koronawirusem, które przyznaje gabinetowi Viktora Orbana bezterminową możliwość rządzenia za pomocą dekretów.

Węgierska ustawa zakłada, że rząd będzie mógł w czasie stanu zagrożenia „zawieszać stosowanie niektórych ustaw, odstępować od zapisów ustaw i podejmować inne nadzwyczajne kroki w celu zagwarantowania życia i zdrowia obywateli, bezpieczeństwa prawnego i stabilności gospodarki narodowej”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej