RAPORT

Kampania 2020

Edynburg i Bayreuth przegrały z koronawirusem

Festiwal w Edynburgu przyciąga miliony osób z całego świata (fot. Jeff J Mitchell/Getty Images)

Tegoroczna edycja prezentującego twórczość Richarda Wagnera festiwalu muzycznego w Bayreuth w północnej Bawarii została odwołana z powodu pandemii koronawirusa – poinformowali we wtorek organizatorzy imprezy. Taki sam los spotkał pięć festiwali artystycznych odbywających się co roku w sierpniu w Edynburgu.

Epidemia koronawirusa atakuje sztukę. Obraz van Gogha zniknął z zamkniętego muzeum

Obraz Vincenta van Gogha „Ogród przy plebanii w Nuenen wiosną” został skradziony z amsterdamskiego muzeum Singer Laren – poinformował w...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Jak głosi opublikowany na stronie internetowej festiwalu w Bayreuth komunikat, „w obliczu zaistniałych już skutków wywołanego koronawirusem kryzysu dla spółki Bayreuther Festspiele jej kierownictwo i udziałowcy – rząd Niemiec, rząd krajowy Bawarii, miasto Bayreuth oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Bayreuth – ubolewają, że mający się odbyć tego lata Festiwal w Bayreuth 2020 musiał zostać odwołany”.

Komunikat dodaje, że w związku z tym dokonano odpowiednich zmian w repertuarach festiwali wagnerowskich w 2021 i 2022 roku.

Z kolei rząd Szkocji poinformował, że z powodu trwającej epidemii koronawirusa zostało odwołanych pięć festiwali artystycznych w Edynburgu. To pierwszy taki przypadek w ich sięgającej 1947 roku historii.

Odwołane wydarzenia to Międzynarodowy Festiwal w Edynburgu, który skupia się na muzyce poważnej, teatrze i operze, festiwal teatrów ulicznych Fringe, festiwal orkiestr wojskowych Royal Edinburgh Military Tattoo, Międzynarodowy Festiwal Książki w Edynburgu i Festiwal Sztuki w Edynburgu. Pierwsze dwa zainaugurowane zostały w 1947 r., a kolejne dołączyły odpowiednio w 1950, 1983 i 2004 r. W około 5 tys. wydarzeń odbywających się w ramach tych pięciu festiwali bierze udział ponad 25 tys. artystów, pisarzy czy wykonawców, zaś obserwuje je około 4,5 miliona widzów.

Szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon, która poinformowała w szkockim parlamencie o odwołaniu festiwali, powiedziała, że ta decyzja została podjęta z bólem serca, ale jest właściwa w obecnej sytuacji.

źródło:

Zobacz więcej