RAPORT

Demaskujemy fake newsy

„Koronawirus nie spowoduje ograniczenia obecności wojsk USA w Polsce”

Ambasador USA przy NATO Kay Bailey Hutchinson (fot. Tom Williams/CQ Roll Call)

– Stany Zjednoczone pozostają absolutnie zaangażowane w bezpieczeństwo w Europie i nie zamierzają wycofywać żołnierzy z Polski ani z innych krajów – zapewniła ambasador USA przy NATO Kay Bailey Hutchinson.

Rosja na czas epidemii miała zmniejszyć aktywność wojskową. Estończycy: nie zmniejszyła

Sądząc po przelotach rosyjskich samolotów w tym tygodniu, „nie nastąpiły żadne pozytywne zmiany” w kontekście aktywności wojskowej Rosji – ocenił...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Hutchinson wzięła w środę udział w wirtualnej konferencji prasowej przed czwartkowym spotkaniem ministrów - również wirtualnym - państw NATO. Zapytana przez Polską Agencję Prasową, czy pandemia COVID-19 będzie miała wpływ na plany wzmocnienia obecności wojskowej USA w Polsce, dyplomatka zapewniła, że zmiana planów nie wchodzi w grę.

– To nie jest czas na zmniejszanie liczby żołnierzy. Chcemy ich chronić, zapewniamy im opiekę. Jesteśmy absolutnie zaangażowani w bezpieczeństwo Polski, państw bałtyckich i naszych sojuszników, ale też naszych partnerów, takich jak Ukraina i Gruzja. Nie wprowadzamy żadnych zmian. Z pewnością nie opuścimy Europy – powiedziała Hutchinson.

Pytana o przyszłość wydatków państw Sojuszu w czasie, kiedy rządy będą kłaść większy nacisk na ochronę zdrowia i gospodarkę, Hutchinson odpowiedziała, że choć rozumie wagę i trudność problemu, bezpieczeństwo nadal musi pozostać priorytetem.

– Zagrożenia nie ustaną, nasi adwersarze nie zaprzestaną prób destabilizacji państw i nie zaprzestaną prób rakietowych. Jako demokracje musimy postawić bezpieczeństwo na pierwszym miejscu – zaznaczyła. Dodała, że inwestycje w obronę przynoszą efekt także w czasie pandemii, bo wojsko odgrywa ważną rolę w udzielaniu pomocy humanitarnej i zapewnieniu kluczowego sprzętu.

Amerykanka stwierdziła przy tym, że NATO stało się jednym z głównych punktów koordynacji działań między sojusznikami w czasie pandemii.

Witając najnowszego członka NATO – Macedonię Północną – przedstawicielka Waszyngtonu zapowiedziała, że drzwi Sojuszu są cały czas otwarte, także dla państw takich jak Ukraina, Gruzja czy Bośnia i Hercegowina.

źródło:

Zobacz więcej