RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Japońska firma testuje lek na COVID-19

Lek został dopuszczony w Japonii w 2014 roku, jednak ze względu na skutki uboczne może być stosowany tylko w określonych sytuacjach (fot. Buddhika Weerasinghe/Getty Images)

Japońska firma Fujifilm Toyama Chemical przeprowadza próby kliniczne favipiraviru, leku antywirusowego na choroby związane z zakażeniem koronawirusem – poinformowały media. Testy, prowadzone na około 100 pacjentach chorych na COVID-19, potrwają do czerwca.

Koronawirus – relacja 10.04. Procesja Drogi Krzyżowej w Jerozolimie bez wiernych

Świat zmaga się z epidemią koronawirusa. Groźny wirus wywołujący zapalenie płuc rozprzestrzenił się z Chin i pojawił się w większości państw...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

„Oczekuje się, że Avigan (japońska marka favipiraviru) będzie miał działanie antywirusowe na nowego koronawirusa” – poinformowała firma w komunikacie.

Lek ten został dopuszczony w Japonii w 2014 roku do leczenia grypy, jednak ze względu na skutki uboczne może być stosowany tylko w sytuacjach, gdy pojawiają się nowe epidemie, a inne leki okazują się nieskuteczne – podaje EFE.

Próby kliniczne są jednak wymagane przez japońskie władze, zanim Avigan będzie mógł być zastosowany do leczenia COVID-19.

We Włoszech lek ten jest stosowany eksperymentalnie w dwóch najbardziej dotkniętych pandemią regionach – Lombardii i Wenecji Euganejskiej.

We wtorek rano premier Japonii Shinzo Abe ogłosił, że ograniczenia dotyczące wjazdu do kraju zostały rozszerzone o przybyszów z kolejnych 49 państw, w tym z USA, Chin i Korei Południowej. W sumie do Japonii nie można przyjechać z 73 krajów dotkniętych epidemią koronawirusa.

Liczba potwierdzonych w Japonii przypadków koronawirusa przekroczyła 2 tys., nie licząc 712 osób zakażonych na wycieczkowcu Diamond Princess.

Abe poinformował już o środkach ochrony członków swojego gabinetu przed infekcją, która mogłaby utrudnić walkę kraju z epidemią. Zgodnie z zapowiedzią wicepremier Taro Aso ze względów bezpieczeństwa nie będzie uczestniczył w posiedzeniach, w których bierze udział Abe.

źródło:

Zobacz więcej