RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Tarcza antykryzysowa – szczegóły ułatwień dla branży turystycznej

Vouchery dla klientów i przedłużenie terminu zwrotów z powodu koronawirusa – to punkty tarczy antykryzysowej przyjęte z myślą o branży turystycznej (fot. Shutterstock/Sushiman)

Jedną z gałęzi gospodarki szczególnie dotkniętą przez epidemią koronawirusa jest branża turystyczna. Podpisana już przez prezydenta specustawa – powszechnie znana jako tarcza antykryzysowa – przewiduje także wsparcie dla firm zajmujących się organizacją wycieczek turystycznych. Zebraliśmy najważniejsze założenia ustawy. Prezentujemy je w serii artykułów, które w czytelny sposób dostarczą niezbędną wiedzę o rządowym pakiecie wsparcia.

Co z czynszem, jeśli naszą działalność objęto zakazem? „Antykryzys Poradnik” odpowiada

– Jeśli nasza działalność jest objęta zakazem dotyczącym stanu epidemii, to można, zgodnie z prawem, nie płacić w tej chwili czynszu – powiedział w...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Priorytetem rządu Mateusza Morawieckiego było przygotowanie przepisów, które ochronią społeczeństwo i gospodarkę przed skutkami kryzysu i epidemii oraz falą bankructw. Projekt przez kilkanaście dni poddawany był międzyresortowym konsultacjom. Ważną rolę odegrała także współpraca z prezydentem Andrzejem Dudą, który zgłosił kilka kluczowych propozycji.

Kompleksowe rozwiązania udało się zaprezentować – wskazują rządzący – dzięki zrównoważonemu wzrostowi gospodarczemu i racjonalnie prowadzonej polityce budżetowej rządu. Według szacunków wartość tarczy antykryzysowej to około 212 mld zł, czyli około 10 proc. PKB Polski.

Jednym z głównych kierunków działania specustawy jest ochrona miejsc pracy i troska o funkcjonowanie przedsiębiorstw – także branży turystycznej.

Ułatwienia dla branży turystycznej

Czy pracownika można zwolnić „zdalnie”? „Antykryzys Poradnik” odpowiada

– Przepisy kodeksu cywilnego, stosowane odpowiednio do stosunków pracy dopuszczają oświadczenia woli w formie elektronicznej, o ile opatrzone jest...

zobacz więcej

przedłużenie terminu na zwrot wpłat klienta w przypadku niemożności zorganizowania wydarzenia z powodu epidemii do 180 dni od rozwiązania umowy – dotyczy organizacji wystaw i kongresów lub działalności kulturalnej, rozrywkowej, rekreacyjnej, sportowej, organizującej wystawy tematyczne lub imprezy plenerowe,

możliwość skorzystania przez klientów z voucherów na realizację wydarzenia turystycznego w ciągu roku od dnia, w którym miała się odbyć impreza odwołana w związku z przeciwdziałaniem COVID-19.

Zobacz także:
źródło:
Zobacz więcej