RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Kidawa-Błońska z czterokrotnie gorszymi wynikami niż Andrzej Duda [SONDAŻ]

Nowy sondaż prezydencki (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images, PAP/Roman Zawistowski)

Gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę, wygrałby je w I turze prezydent Andrzej Duda, uzyskując 55 proc. głosów; udział w wyborach wzięłoby 35 proc. Polaków – wynika z badania pracowni Social Changes dla portalu wPolityce.pl.

Apel marszałek Sejmu do opozycji w sprawie głosowania korespondencyjnego

– Wprowadzenie stanu nadzwyczajnego tylko po to by przełożyć wybory byłoby złamaniem konstytucji – powiedziała w wygłoszonym dziś orędziu marszałek...

zobacz więcej

W sondażu przeprowadzonym na zlecenie portalu ankietowanym zadano pytanie, na kogo zagłosowaliby, gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę.

Oddanie głosu na urzędującego prezydenta Andrzeja Dudę zadeklarowało 55 proc. zdecydowanych wyborców. Taki wynik oznacza wygraną w pierwszej turze. Jak podaje portal, w poprzednim, analogicznym badaniu chęć głosowania na urzędującego prezydenta wyraziło 47 proc. ankietowanych.

Na kandydatkę Koalicji Obywatelskiej Małgorzatę Kidawę-Błońską chce głosować 14 proc. badanych; poprzednio było to 19 proc.

Opozycja chce stanu wyjątkowego. „To cenzura, podsłuchy, zawieszenie demokracji”

Opozycja rzekomo demokratyczna domaga się wprowadzenia stanu wyjątkowego. Przypomnę, że wiąże się to z cenzurą, z podsłuchami bez kontroli sądu, z...

zobacz więcej

Poparcie dla kandydata PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza wynosi 10 proc. – co oznacza spadek o 1 punkt. Dziennikarz i publicysta Szymon Hołownia może liczyć na 9-procentowe poparcie, co oznacza wzrost o 2 pkt. proc. w porównaniu z poprzednim badaniem.

Na kolejnym miejscu znalazł się kandydat Lewicy Robert Biedroń, którego popiera 6 proc. ankietowanych; jak podaje portal, oznacza to spadek o 4 pkt. proc.

Kandydata Konfederacji Krzysztofa Bosaka wskazało 5 proc. respondentów, co oznacza spadek o 1 pkt proc. Umieszczony po raz pierwszy w zestawieniu Marek Jakubiak uzyskał 1 proc. poparcia.

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI w dniach od 27 do 30 marca 2020 roku. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięły udział 1062 osoby.

źródło:
Zobacz więcej