RAPORT

Pogarda

Akcelerator cząstek przyspieszy stworzenie szczepionki na koronawirusa

Naukowcy z całego świata ścigają się, aby opracować szczepionki i metody leczenia COVID-19 (fot. PAP/EPA/Sebastiao Moreira)
Naukowcy z całego świata ścigają się, aby opracować szczepionki i metody leczenia COVID-19 (fot. PAP/EPA/Sebastiao Moreira)

Najnowsze

Popularne

Australijscy naukowcy używają największego akceleratora cząstek na półkuli południowej, aby pomóc w przyspieszeniu poszukiwań szczepionki przeciwko COVID-19 – poinformowała agencja AFP.

Testy leków przeciwko objawom koronawirusa

Jeszcze dziś pierwsi pacjenci przystąpią do testów leków wspomagających walkę z koronawirusem - informuje Światowa Organizacja Zdrowia.

zobacz więcej

Jak powiedział AFP zarządzający akceleratorem prof. Andrew Peele, australijski synchrotron w Melbourne wykorzystuje intensywne promieniowanie rentgenowskie. Jest ono emitowane przez przyspieszane przez akcelerator elektrony, żeby zbadać kluczowe białka wirusa.

Działając jako swego rodzaju mikroskop, akcelerator pozwala naukowcom konstruować trójwymiarowe mapy białek na poziomie atomowym. To ułatwia opracowanie leków wiążących się z wirusem, potencjalnie zapobiegających chorobie lub leczących ją.

„Świecimy na białka, a sposób, w jaki rozpraszają promieniowanie, mówi nam, gdzie jest każdy atom w cząsteczce białka (SARS-CoV-2)” – powiedział Peele.

„Musisz wiedzieć, jak to białko wygląda, by móc zaprojektować lek, który się z nim połączy” – dodał.

Nowe badanie. Połowa pacjentów wciąż wydzielała wirusa, nawet po ustąpieniu objawów

Z nowego badania wynika, że u połowy pacjentów leczonych z powodu łagodnego zakażenia Covid-19 koronawirus nadal był obecny – do ośmiu dni po...

zobacz więcej

Naukowcy z całego świata wysłali zespołowi z Melbourne dziesiątki próbek białek, które ich zdaniem mogą wiązać się z wirusem SARS-CoV-2 w sposób, który mógłby zminimalizować skutki infekcji lub chronić przed zachorowaniem.

„Korzystając z naszej technologii, w ciągu pięciu minut możesz zrozumieć, dlaczego lek działa lub nie działa po przyłączeniu się do białka” – wyjaśnił Peele, porównując ten proces do ukończenia układanki.

Naukowcy z całego świata ścigają się, aby opracować szczepionki i metody leczenia COVID-19. Nowy koronawirus zabił już dziesiątki tysięcy osób i zainfekował ponad 750 tys. ludzi na całym świecie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej