RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Opozycja chce stanu wyjątkowego. „To cenzura, podsłuchy, zawieszenie demokracji”

Opozycja rzekomo demokratyczna domaga się wprowadzenia stanu wyjątkowego. Przypomnę, że wiąże się to z cenzurą, z podsłuchami bez kontroli sądu, z możliwością usuwania władz samorządowych, z zawieszeniem demokracji. I oni mienią się demokratami – powiedział w TVP Info Marcin Horała, wiceminister infrastruktury.

„Nie skazujmy z góry na krytykę projektu głosowania korespondencyjnego”

– Nie skazujmy z góry na krytykę projektu głosowania korespondencyjnego – zaapelował szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Projekt miałby wejść...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt ustawy ws. szczególnych zasad przeprowadzania głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich zarządzonych w 2020 r. Zgodnie z projektem, w wyborach tych możliwość głosowania korespondencyjnego będzie przysługiwać wszystkim wyborcom.

Jak mówił w TVP Info Marcin Horała, rząd stara się, „żeby państwo funkcjonowało i zachowane zostały podstawowe funkcje demokracji – również wybory”.

– Poprzednia propozycja głosowania korespondencyjnego dla seniorów i pozostających w kwarantannie spotkała się z szeroką krytyką. Wsłuchujemy się w głos obywateli i proponujemy głosowanie korespondencyjne dla wszystkich obywateli, by wybory mogły odbyć się bezpiecznie – wyjaśniał polityk.

Prezydent Duda podpisał ustawy o tarczy antykryzysowej

„Zgodnie z obietnicą Prezydent RP AndrzejDuda niezwłocznie po zakończeniu prac parlamentarnych podpisał ustawy tworzące Tarczę Antykryzysowa” –...

zobacz więcej

Odpowiadając na zarzuty polityków opozycji, że zmian w kodeksie wyborczym nie można wprowadzać na sześć miesięcy przed wyborami, stwierdził: „Konia z rzędem temu, kto pokaże przepis konstytucji mówiący, że nie można wprowadzać zmian w prawie wyborczym na pół roku przed wyborami”.

– Tego rodzaju zasada została wywiedziona z postanowień z kilku wyroków TK, które nie są prawem powszechnie obowiązującym, tym jest konstytucja i inne umowy – mówił.

Horała wskazywał też, że zmiana w formie głosowania „nie ingeruje w istotę tego procesu”.

– Zmienia się tylko techniczna forma oddania głosów. Trzeba przyznać, że ochrona życia i zdrowia obywateli stoi wyżej niż wątpliwe naruszenie nieistniejącego w konstytucji, tylko domniemanego z innych wyroków vacatio legis – powiedział.

źródło:
Zobacz więcej