RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Minister finansów zapowiada nową specustawę ws. średnich firm

Tarcza antykryzysowa nie będzie jedynym wsparciem dla polskich firm – zapewnia minister finansów Tadeusz Kościński (fot. Shutterstock/Rawpixel.com)

Trwają prace nad kolejną specustawą, która ma pomóc firmom w związku z epidemią koronawirusa; uzupełni ona to, czego brakuje w pierwszej – mówi w wywiadzie dla „Pulsu Biznesu” szef Ministerstwa Finansów Tadeusz Kościński. Nie wyklucza, że w ustawie znajdą się dodatkowe rozwiązania dla średnich firm.

Klienci banków złożyli ok. 200 tys. wniosków o tzw. wakacje kredytowe

Klienci banków złożyli do tej pory około 200 tys. wniosków o tzw. wakacje kredytowe, ale liczba zgłaszanych ostatnio wniosków zmalała –...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Minister finansów podkreśla, iż wierzy, że odbicie w gospodarce po epidemii koronawirusa nastąpi szybko. „Aczkolwiek prawdopodobieństwo, że tak się stanie szacuję na 30 proc. Kolejne 30 proc. to scenariusz, w którym odbicie będzie miało kształt litery U. Pozostałe około 30 proc. przypada na scenariusz dłuższego spowolnienia, które obrazuje litera L. Wówczas wychodzenie z kryzysu zajmie rok” – prognozuje Kościński.

Jak dodaje, działania rządu nastawione są na stymulowanie scenariusza optymistycznego, czyli odbicia według litery V. Zastrzega jednak, że im bliżej maja, tym jest więcej sygnałów, że będzie to jednak litera U.

Szef resortu finansów zapewnia, że uchwalona w ostatnią sobotę tarcza antykryzysowa nie będzie jedynym wsparciem dla polskich firm.

„Zbieramy informacje i opinie, które pomagają w przygotowaniu kolejnych rozwiązań. Wielokrotnie powtarzaliśmy, że na tarczy sprawa się nie kończy. Przepisy będą nowelizowane i poprawiane, tak żeby reagować na zmieniającą się rzeczywistość. Kolejna specustawa jest już w trakcie pisania. Uzupełni to, czego nie ma w pierwszej” – zapowiada minister.

Przejęcie Energi przez PKN Orlen. Jest bezwarunkowa zgoda Komisji Europejskiej

Komisja Europejska wyraziła zgodę na przejęcie Energi przez PKN Orlen. Prezes koncernu Daniel Obajtek wskazał, że firma „skutecznie realizuje...

zobacz więcej

Pytany co w niej będzie, odpowiada, że kierowany przez niego resort „słucha rynku i zbiera pomysły”. „Być może trzeba w niej umieścić rozwiązania dla średnich firm” – dodaje.

Dopytywany, co sądzi o jednej z odrzuconych we wtorek poprawek Senatu, by zawiesić podatek PIT i CIT na czas kryzysu, Kościński podkreśla: „Musimy patrzeć realnie na sytuację budżetu, potrzeby, rozwój sytuacji”.

„Podejmowane działania muszą być szybkie, zdecydowane, ale równocześnie bardzo rozważne. Nie możemy wszystkich zasobów rozdysponować teraz, bo nikt nie wie jak długo kryzys potrwa” – przekonuje szef MF.

źródło:

Zobacz więcej