RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Zakażeni koronawirusem mogą o tym nie wiedzieć. Ekspert: To utrudnia walkę

Co czwarta infekcja koronawirusem może przebiegać bezobjawowo (fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ)

Co czwarta infekcja koronawirusem może przebiegać bezobjawowo – uważa dr Robert Rodfield, dyrektor amerykańskiego Centrum Kontroli Chorób Zakaźnych i Prewencji. Duża liczba bezobjawowych przypadków może znacznie utrudnić walkę z epidemią i wymagać zmiany strategii.

Walka z koronawirusem: inteligentny monitoring wykrywa skupiska ludzi

Inteligentny system do wykrywania skupisk ludzi wdrożono w części monitoringu miejskiego w Gdyni. Ma to służyć przestrzeganiu zakazu gromadzenia...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

W wywiadzie dla amerykańskiego radia publicznego NPR dr Rodfield mówił o dwóch „niezauważalnych” sposobach w jaki rozprzestrzenia się koronawirus. Po pierwsze, osoby symptomatyczne mogą zarażać innych, zanim pojawią się u nich objawy.

Druga grupa nosicieli, którzy rozsiewają patogen, to osoby, u których nie występują żadne objawy. Naukowcy z Hongkongu oszacowali, że w Chinach od 20 do nawet 40 proc. wszystkich zarażeń miało miejsce w okresach bezobjawowych.

Duży odsetek „niewidocznych” transmisji koronawirusa może być powodem, dla którego zatrzymanie epidemii jest tak trudne. Fakt ten sprawia, że coraz większa grupa amerykańskich epidemiologów i ekspertów od chorób zakaźnych sugeruje konieczność noszenia maseczek i innych osłon twarzy. Chodzi o to by osoby, które nie wiedzą, że są nosicielami koronawirusa nie zarażały nim pozostałych.

Amerykańskie Centrum Kontroli Chorób Zakaźnych i Prewencji rozważa zmianę dotychczasowych rekomendacji i zalecenie Amerykanom noszenia osłon ust w miejscach publicznych, nawet jeśli są to maseczki domowej produkcji.

źródło:
Zobacz więcej