RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Włosi mogą znów kupować kwiaty. Rusza akcja „Ukwiecone balkony”

Epidemia koronawirusa podłamała branżę ogrodniczą (fot. Pixabay)

We Włoszech po trzech tygodniach zamknięcia większości sklepów i obowiązywania innych surowych kroków w ramach walki z epidemią koronawirusa przywrócono sprzedaż kwiatów i roślin. Udekorujmy nimi balkony domów, w których musimy przebywać – apelują rolnicy.

„Cel apelu osiągnięty”. Norbertanki z Imbramowic dziękują za pomoc

Zbiórka pieniędzy dla sióstr norbertanek z Imbramowic zakończyła się sukcesem. „W imieniu własnym i całej mojej wspólnoty zakonnej wyrażam raz...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

W niedawnym liście do premiera Giuseppe Contego prezes związku rolników Coldiretti Ettore Prandini zwrócił uwagę na głęboki kryzys, w jakim znalazła się branża producentów i sprzedawców kwiatów oraz roślin, a także ogrodników i właścicieli szkółek w czasie epidemii.

Prandini napisał, że od 8 marca zniszczeniu uległ miliard roślin, drzewek i kwiatów przeznaczonych do sprzedaży, a straty tego sektora wynoszą 2,5 mld euro. Ten kryzys, poinformował szef rolniczej organizacji, dotyczy 200 tys. miejsc pracy i 27 tys. firm. Jego przyczyną, oprócz nakazu zamknięcia punktów sprzedaży, jest też zawieszenie wszelkich ceremonii, w tym ślubów, oraz ogromne utrudnienia w eksporcie. Kryzys dotknął branżę ogrodniczą w okresie, na który przypada trzy czwarte całorocznych dochodów – przypomniał dziennik „Il Messaggero”.

W reakcji na ten apel rząd przywrócił sprzedaż roślin i kwiatów w supermarketach, na targach i w sklepach ogrodniczych.

Związek Coldiretti wystąpił też z inicjatywą, której celem jest dodatkowe wsparcie hodowców oraz sprzedawców i zaapelował do Włochów, aby w tygodniach przymusowego pobytu w domach udekorowali swoje balkony, gdzie spędzają dużo czasu przy coraz ładniejszej wiosennej pogodzie. Balkony te stały się też w czasach epidemii i izolacji miejscem spotkań na odległość i spontanicznych akcji, w trakcie których Włosi śpiewają i biją brawo lekarzom.

Akcja „Ukwiecone balkony”, jak wyjaśniono, ma nadać trochę koloru i piękna w dniach pełnych nadziei i oczekiwania na powrót do normalnego życia.

Już rozpoczęła się dostawa kwiatów do domów; można je zamówić przez internet lub telefonicznie. W Rzymie wznowił natomiast działalność znany targ roślin dekoracyjnych. Otwarty będzie raz w tygodniu przez trzy godziny.

źródło:

Zobacz więcej