RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szef ONZ: Epidemia może się nasilać jak pożar

Antonio Guterres (na górze w środku) apeluje o solidarność (fot. PAP/EPA/Eskinder Debebe UN HANDOUT)

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres zaapelował w Nowym Jorku o zdecydowaną, innowacyjną i wspólną reakcję, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa i uporać z kryzysem społeczno-ekonomicznym. Skala reakcji na SARS-Cov-2 musi odpowiadać skali konsekwencji pandemii – ostrzegł.

WHO: Żaden kraj nie jest bezpieczny. Wirus dotrze wszędzie

Do zakończenia epidemii Covid-19 w Azji jest jeszcze daleka droga; kraje powinny przygotować się na długą walkę – ostrzegł dyrektor Światowej...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

– Reakcja musi odpowiadać wielkości kryzysu, musi przebiegać na dużą skalę, być skoordynowana i kompleksowa, przy czym reakcją krajów i międzynarodową kieruje Światowa Organizacja Zdrowia. Musi być wielostronna, wykazująca solidarność z najbardziej narażonymi krajami, społecznościami i narodami – postulował Guterres.

Wśród jego zaleceń znalazło się podjęcie natychmiastowej skoordynowanej akcji, m.in. przez zwiększenie testów, kwarantannę i leczenie. Musi temu towarzyszyć zapewnienie bezpieczeństwa osobom udzielającym pierwszej pomocy oraz stosowne ograniczenie kontaktów między ludźmi.

– Istotne jest, aby kraje rozwinięte niezwłocznie wspierały kraje słabiej rozwinięte w celu wzmocnienia ich systemów opieki zdrowotnej i zdolności reagowania, by powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa. W przeciwnym razie staniemy w obliczu koszmaru choroby nasilającej się jak pożar – wskazał.

Według szefa ONZ należy też zmierzyć się z niszczycielskim wymiarem społecznym i gospodarczym kryzysu. Nawoływał do skupienia się zwłaszcza na najbardziej dotkniętych kobietach, osobach starszych, młodzieży, pracownikach o niskich płacach, małych i średnich przedsiębiorstwach i grupach narażonych w konfliktach zbrojnych.

źródło:

Zobacz więcej