RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

66-latka w kwarantannie zwyzywała policjantów, grozi jej wysoka grzywna

Policjanci sprawdzają czy wyznaczone osoby poddają się kwarantannie (fot. PAP/Leszek Szymański)

Policja w Kaliszu odnotowała pierwsze próby łamania obowiązku kwarantanny. 66-letnia mieszkanka miasta w sposób wulgarny zachowała się wobec policjantów – przekazała rzeczniczka prasowa kaliskiej policji asp. Anna Jaworska-Wojnicz.

Krotoszyn: Zmarła kobieta w starszym wieku zakażona koronawirusem

Na oddziale wewnętrznym szpitala w Krotoszynie zmarła kobieta w starszym wieku, zakażona koronawirusem. Była przewlekle chora, dlatego nie wiadomo,...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Kwarantanną objętych jest 630 mieszkańców Kalisza i powiatu kaliskiego. – Ścisły nadzór nad nimi to obecnie jeden z priorytetów w działaniach policji – podkreśliła rzeczniczka.

W większości przypadków osoby poddane domowej izolacji stosują się do jej wymogów. – Ale zdarzają się też osoby, które utrudniają pracę funkcjonariuszom i nie stosują się do ich poleceń podczas sprawdzania kwarantanny – powiedziała.

Dodała, że jedną z takich osób jest 66-letnia mieszkanka Kalisza, którą kontrolowali dzielnicowi. Podczas rozmowy telefonicznej – jak podała Jaworska-Wojnicz – kobieta zachowywała się wulgarnie i przerwała połączenie. – Kiedy policjanci ponownie połączyli się z kobietą, ta w ordynarny sposób odmówiła poddania się kontroli, odpowiedzi na pytania i podejścia do okna – przekazała.

– Sporządzone przez dzielnicowych materiały z tej kontroli trafią do zespołu wykroczeń – wyjaśniła Jaworska-Wojnicz. 66-latce grozi kara grzywny lub nagany. Ponadto o sprawie zostaną powiadomione służby sanitarne, które mogą nałożyć wysoką karę finansową.

– Z kolei jeśli osoba, u której potwierdzono zakażenie, oddali się z miejsca, w którym powinna przebywać, będzie odpowiadać zgodnie z art. 161 KK (za narażenie innych na zakażenie), za co grozi rok więzienia – wyjaśniła rzeczniczka prasowa kaliskiej policji.

źródło:

Zobacz więcej