RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Przymiarki USA do wysłania wojska na granicę z Kanadą. Jest decyzja

Ruch graniczny między USA i Kanadą ograniczony jest do niezbędnego miniumum (fot. PAP/EPA/Andre Pichette)

Stany Zjednoczone zrezygnowały z planów rozmieszczenia wojska niedaleko granicy z Kanadą – podał kanadyjski nadawca publiczny CBC, powołując się na źródło w amerykańskim ministerstwie obrony.

Wyjątkowa propozycja USA dla Wenezueli: zniesienie sankcji, ale jest warunek

Administracja USA chce wezwać Wenezuelę do utworzenia rządu przejściowego złożonego z przedstawicieli opozycji i grupy członków partii...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

– Od wczorajszego wieczoru nie jest to już rozważane – powiedział CBC urzędnik ministerstwa obrony. Również kanadyjskie źródło potwierdziło, że Amerykanie nie podejmują już tego tematu, a rząd federalny Kanady uważa sprawę za zamkniętą „przynajmniej na razie”.

Nieoficjalne informacje o propozycji rozmieszczenia około tysiąca żołnierzy w odległości 25-30 km od granicy z Kanadą w celu przechwytywania migrantów pojawiły się w ubiegłym tygodniu. Była to inicjatywa ministerstwa bezpieczeństwa krajowego USA, mająca zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Rząd Kanady wyraził zdecydowany sprzeciw. Wicepremier Chrystia Freeland oceniła, że byłby to „zupełnie niepotrzebny krok, który uznalibyśmy za szkodliwy dla naszych dwustronnych relacji”.

Już w czwartek wieczorem dziennik „Wall Street Journal” napisał, powołując się na źródło, że prezydent USA Donald Trump zamierza zrezygnować z tej propozycji. Jednak według urzędników kanadyjskich, rozmowy na ten temat kontynuowane były jeszcze w piątek.

Od 21 marca ruch graniczny między USA i Kanadą ograniczony jest do niezbędnego miniumum. USA, Kanada i Meksyk mają też 30-dniową umowę o natychmiastowym odsyłaniu nieregularnych migrantów do krajów, z których przybyli lub do krajów pochodzenia.

źródło:

Zobacz więcej