RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

„Nie skazujmy z góry na krytykę projektu głosowania korespondencyjnego”

Szef KPRM Michał Dworczyk (fot. PAP/Andrzej Lange)

– Nie skazujmy z góry na krytykę projektu głosowania korespondencyjnego – zaapelował szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Projekt miałby wejść pod obrady Sejmu w piątek – po wznowieniu obrad.

Głosowanie korespondencyjne w wyborach prezydenckich? PiS złożył projekt

Klub PiS złożył we wtorek projekt w sprawie zasad przeprowadzania głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich w 2020 roku. Projekt ma...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

– Wprowadzone zmiany ułatwiają i poszerzają udział w wyborach, a nie przekreślają planów wyborców, którzy chcą iść głosować – mówił w TVN24 minister, pytany o zarzuty prawników, że takich zmian nie wprowadza się mniej niż pół roku przed wyborami i w innym trybie parlamentarnym.

Dopytywany, dlaczego rząd nie wprowadza jednego ze stanów nadzwyczajnych, co pozwoliłoby przenieść majowe wybory, przypomniał, że to poprzednicy przeprowadzili zapisy o stanie epidemii i z tych przepisów obecnie korzysta rząd. Zaznaczył, że gdyby teraz bez dostatecznych przesłanek został wprowadzony na przykład stan nadzwyczajny, to wówczas byłaby podstawa do zarzutów o łamaniu konstytucji.

– 10 maja mam nadzieję, że wybory się odbędą, ale prawda jest taka, że dzisiaj nie jesteśmy w stanie powiedzieć, jak epidemia skomplikuje – albo odwrotnie: nie będzie komplikować sytuacji Polski – przekonywał.

– W pewnym momencie będzie musiało dojść do analizy sytuacji; kluczowa będzie opinia ministra zdrowia – mówił Dworczyk. Zaznaczył, że to w konstytucji opisane są przypadki dozwolonego przesunięcia wyborów, a nie robi się tego na podstawie czyjejś opinii.

źródło:

Zobacz więcej