RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Przejęcie Energi przez PKN Orlen. Jest bezwarunkowa zgoda Komisji Europejskiej

„Skutecznie realizujemy długofalową strategię budowy silnego, multienergetycznego koncernu” (fot. arch.PAP/Marcin Bednarski)
„Skutecznie realizujemy długofalową strategię budowy silnego, multienergetycznego koncernu” (fot. arch.PAP/Marcin Bednarski)

Komisja Europejska wyraziła zgodę na przejęcie Energi przez PKN Orlen. Prezes koncernu Daniel Obajtek wskazał, że firma „skutecznie realizuje długofalową strategię budowy silnego, multienergetycznego koncernu”.

W kontekście aktualnego kryzysu związanego z epidemią koronawirusa Obajtek zwrócił uwagę na konieczność budowy silnych podmiotów, odpornych na wahania koniunktury.

Polski Koncern Naftowy w wydanym w tej sprawie komunikacie podkreślił, że zgoda KE na koncentrację jest bezwarunkowa.

PKN Orlen złożył do KE wniosek ws. planowanego przejęcia Energi

PKN Orlen złożył do Komisji Europejskiej wniosek dotyczący zgłoszenia koncentracji ws. planowanego przejęcia kontroli nad Energą – poinformował w...

zobacz więcej

Firma wyjaśniła, że w związku z decyzją Komisji spełniony został warunek prawny, pod którym koncern ogłosił wezwanie do zapisywania się na sprzedaż wszystkich akcji Energi.

W ubiegłym tygodniu zarząd Orlenu podjął decyzję o wydłużeniu do 22 kwietnia br. terminu przyjmowania zapisów w wezwaniu do zapisywania się na sprzedaż wszystkich akcji wyemitowanych przez Energę.

Wezwanie do sprzedaży wszystkich 414.067.114 akcji Energi, po 7 zł za sztukę, Polski Koncern Naftowy ogłosił w grudniu 2019 roku.

Ponieważ podmiot nabywający udziały nie może wycofać się z wezwania (do zakupu może nie dojść jedynie w przypadku, gdyby inny podmiot ogłosił wezwanie na cenę nie niższą niż Orlen) grudniowe wezwanie w praktyce oznaczało, że Orlen już wtedy podjął decyzję o przejęciu grupy kapitałowej ,zapewniającej dostawy prądu dla ponad 2,5 mln odbiorców.

Zapisy na akcje Energi trwają od 31 stycznia.

źródło:
Zobacz więcej