RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Walka z koronawirusem: inteligentny monitoring wykrywa skupiska ludzi

Podczas epidemii obowiązuje zakaz gromadzenia się (fot. PAP/Adam Warżawa)

Inteligentny system do wykrywania skupisk ludzi wdrożono w części monitoringu miejskiego w Gdyni. Ma to służyć przestrzeganiu zakazu gromadzenia się podczas epidemii koronawirusa.

Nastolatki złamały zakaz zgromadzeń w związku z koronawirusem. Słono zapłacą

Do 5 tys. zł grzywny grozi nastolatkom, które wbrew zakazowi spotkały się parku przy ul. Ciepłej w Malborku. Wobec dwóch nieletnich dziewcząt (16...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Jak poinformował miejski portal internetowy, monitoring w Gdyni składa się ze 138 kamer.

„18 z nich jest wykorzystywanych do wykrywania skupisk ludzi i tym samym skutecznej interwencji w przypadku zagrożenia. Ustawiono w nich obszar tak zwanego pola tłumu, czyli wyzwalacz detekcji tłumu, który będzie generować alarm przy pojawieniu się w danym miejscu grupy ludzi” – wyjaśniono.

System zainstalowano już w piątek na 15 kamerach w Śródmieściu i na trzech w Orłowie.

– Oczywiście program będzie eliminował na przykład przystanki, ale zależy nam na pozyskaniu wiedzy, czy w Gdyni są takie przestrzenie, w których skupiają się mieszkańcy. Będziemy tam wówczas wysyłać informacje dźwiękowe – powiedział, cytowany przez portal, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia Bartosz Bartoszewicz.

– Zresztą już od kilku dni po Gdyni poruszają się pojazdy, które przez megafon podają komunikaty dotyczące zagrożeń wywołanych gromadzeniem się. Na podstawie obserwacji będziemy mogli również podjąć decyzję o zamknięciu jakiejś przestrzeni miejskiej, podobnie jak to zrobiliśmy z molo w Orłowie – dodał Bartoszewicz.

źródło:
Zobacz więcej