RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Głosowanie korespondencyjne w Bawarii odbyło się bez problemów

System „zadziałał i został dobrze przyjęty przez obywateli” – tak o drugiej turze wyborów samorządowych w Bawarii napisał we wtorek monachijski „Sueddeutsche Zeitung”. Głosowanie odbyło się tylko w formie korespondencyjnej.

Głosowanie korespondencyjne w wyborach prezydenckich? PiS złożył projekt

Klub PiS złożył we wtorek projekt w sprawie zasad przeprowadzania głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich w 2020 roku. Projekt ma...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Pomimo „wyjątkowej sytuacji” w drugiej turze wyborów na burmistrza Monachium, która odbyła się w niedzielę, wzięło udział 51 proc. z ok. 1,1 mln mieszkańców uprawnionych do głosowania. To więcej niż w pierwszej turze, gdy do głosowania, które odbywało się także w lokalach wyborczych, udało się 49 proc. upoważnionych – odnotował w lokalnym dodatku „Sueddeutsche Zeitung”.

Pomimo utrudnień, 99,7 proc. głosów zostało oddanych poprawnie – poinformował dziennik.

300 tys. kart zostało wysłanych 19 marca do osób, które już w pierwszej turze zdecydowały się oddać głos korespondencyjnie. 23 marca wysłano serię kolejnych 560 tys. kart, a dzień później rozesłano dodatkowe 250 tys. – tak gazeta opisała proces przygotowań do wyborów.

Burmistrzem Monachium pozostał na kolejną kadencję Dieter Reiter z Socjaldemokratycznej Partii Niemiec, który zdobył 71,7 proc. głosów i pokonał tym samym Kristinę Frank, kandydatkę Unii Chrześcijańsko-Społecznej.

W 13-milionowej Bawarii jest już 15 tys. zakażeń koronawirusem. To 7 razy więcej niż w 38-milionowej Polsce.

źródło:
Zobacz więcej