RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Koronawirus w Hiszpanii. Związkowcy oskarżają ministra zdrowia

Prawdopodobnie na początku kwietnia liczba zgonów przekroczy 10 tys. a potwierdzonych zakażeń 100 tys. (fot. PAP/EPA/SPANISH ROYAL HOUSEHOLD)

Hiszpańska Centrala Związku Pracowników Niezależnych i Służb Publicznych (CSIF) złożyła do Sądu Najwyższego doniesienie przeciwko ministrowi zdrowia Salvadorovi Illi. Został on oskarżony o błędne działania podczas zarządzania kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa. CSIF zrzesza największą liczbę personelu ochrony zdrowia w Hiszpanii.

Koronawirus w Hiszpanii: oficjalnie 72 tys. zarażonych, blisko 5,7 tys. zmarłych. Raport: to „wierzchołek góry lodowej”

Podawana oficjalnie liczba zmarłych i zakażonych koronawirusem w Hiszpanii może być tylko „wierzchołkiem góry lodowej” - wynika z raportu...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

W opublikowanym na stronie CSIF oświadczeniu sekretarz generalny centrali Francisco Lama poinformował, że w skierowanym do Sądu Najwyższego piśmie oskarżono ministra zdrowia o brak materiałów ochronnych w placówkach ochrony zdrowia.

„Niedobory te mogą być uznane za złamanie przepisów dotyczących bezpieczeństwa pracowników, narażenia ich zdrowia, a nawet życia” – napisał w oświadczeniu Lama.

Szef CSIF zapowiedział, że w najbliższych dniach kierowany przez niego związek zawodowy złoży podobne doniesienia do SN przeciwko władzom innych instytucji, które nie spełniły swoich zadań podczas walki z pandemią.

W poniedziałek minister obrony Hiszpanii Margarita Robles przyznała, że rząd Pedra Sancheza popełnił błędy podczas zarządzania sytuacją kryzysową związaną z pandemią. Wskazała, że jedną z niewłaściwych decyzji było zakupienie w Chinach tysięcy wadliwych testów do badania Covid-19.

Od poniedziałku do wtorku zanotowano w Hiszpanii największą od czasu wybuchu pandemii w tym kraju liczbę zgonów oraz zakażeń koronawirusem. W ciągu doby liczba zmarłych na Covid-19 zwiększyła się o 849 do 8189, zaś zainfekowanych o ponad 9 tys. do 94,4 tys. Prawdopodobnie w pierwszych dniach kwietnia liczba zarażonych przekroczy 100 tys. a zmarłych 10 tys. Hiszpania będzie pierwszym na świecie krajem o liczbie ludności poniżej 50 mln z taką skalą zakażeń i ofiar.

Według opublikowanego w weekend raportu madryckiego Instytutu Zdrowia w rzeczywistości liczba zarówno zainfekowanych, jak i zmarłych jest dużo wyższa. Eksperci piszą, że oficjalne dane to „wierzchołek góry lodowej”.

źródło:
Zobacz więcej