RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Szkolenie pomimo epidemii. Skandal w warszawskim MZA

Szkolenie zaplanowano na 23-27 marca, mimo ogłoszonego 20 marca stanu epidemii w kraju (fot. PAP/Leszek Szymański)
Szkolenie zaplanowano na 23-27 marca, mimo ogłoszonego 20 marca stanu epidemii w kraju (fot. PAP/Leszek Szymański)

W warszawskim MZA, pomimo ogłoszonego stanu epidemii, zorganizowano pięciodniowe szkolenie dla kierowców. Wzięło w nim udział około 50 osób – ustalił portal tvp.info. Po dwóch dniach kursu okazało się, że jeden z uczestników jest zakażony koronawirusem. Na kwarantannę wysłano tylko 29 osób. Próbowaliśmy dowiedzieć się, dlaczego nie odwołano szkolenia.

Tłok w stołecznej komunikacji miejskiej. Rozkład jazdy jak w weekend

W stolicy od poniedziałku komunikacja miejska kursuje według rozkładu weekendowego. – Jest dużo ludzi – mówi portalowi tvp.info pan Marek....

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Szkolenie zaplanowano na 23-27 marca, tymczasem 20 marca został ogłoszony stanu epidemii w kraju.

Szkolenie dotyczyło przedłużenia uprawnień do przewozu osób. 25 marca, po dwóch dniach szkolenia, okazało się, że wynik testu jednego z uczestników jest pozytywny. Spotkanie zostało przerwane, a pracownikom zalecono powrót do domu.

Według oburzonych pracowników MZA, którzy skontaktowali się z nami, zakażony kierowca wziął udział w szkoleniu, choć był skierowany przez służby sanitarne do kwarantanny. Mimo pozytywnego wyniku tekstu i przerwaniu szkolenia mężczyzna nie został odizolowany. Pojawił się jeszcze w warszawskiej zajezdni przy ulicy Stalowej, a pięciu innych kierowców zamiast udać się natychmiast do domu odwiedziło zajezdnię przy ul. Kleszczowej.

O koronawirusie wśród zespołu MZA władze miasta Warszawy poinformowały w piątek podczas briefingu. Rzecznik prasowa miasta Karolina Gałecka wyjaśniła, że wytypowano 29 osób z otoczenia zakażonego mężczyzny – 24 kierowców i 5 pracowników administracji. Czworo z piątki pracowników administracji to osoby pracujące w zajezdni przy ul. Kleszczowej, które nie brały udziału w szkoleniu.

Jak wynika z informacji portalu tvp.info, w samym szkoleniu brało udział 50 osób. Informacja ta jednak nie jest zamieszczona na stronie Urzędu Marszałkowskiego. Rzeczniczka prezydenta Rafała Trzaskowskiego pytana w tej sprawie najpierw sugerowała, żeby nie zajmować się tematem i „nie wzbudzać paniki w społeczeństwie”. Następnego dnia, gdy portal tvp.info się z nią kontaktował, Karolina Gałecka zaatakowała TVP za próbę ustalenia faktów w tej sprawie i nie chciała potwierdzić, że szkolenie miało miejsce. – Skoro macie informację z dwóch niezależnych źródeł, to po co wam moje? – zapytała, wyraźnie zirytowana.

Z redakcją tvp.info wciąż kontaktują się kolejne osoby ze spółki, które obawiają się o swój stan zdrowia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej