RAPORT

Demaskujemy fake newsy

Usługi lekarskie podczas epidemii koronawirusa. Co daje bycie e-pacjentem?

Korzystanie ze zdalnych konsultacji medycznych „jest dziś możliwe dzięki konsekwentnym decyzjom i regulacjom wspierającym cyfryzację ochrony zdrowia” (fot. Shutterstock/ fizkes)

Bez wychodzenia z domu można korzystać z teleporad medycznych, a także uzyskać dostęp do Internetowego Konta Pacjenta. Aby zostać e-pacjentem, wystarczy mieć ważny profil zaufany lub korzystać z bankowości elektronicznej – podało Ministerstwo Zdrowia.

E-recepta: SMS-em, e-mailem, drukowana

Pacjent może otrzymać e-receptę w trzech postaciach: SMS-a z czterocyfrowym kodem dostępu, e-maila z załączoną w PDF-ie informacją albo wydruku...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Według danych MZ, „personel medyczny oraz pacjenci coraz chętniej korzystają z telemedycyny i rozwiązań e-zdrowia”. „Już ponad 2 mln osób korzysta z Internetowego Konta Pacjenta, bezpłatnej aplikacji Ministerstwa Zdrowia dostępnej w serwisie pacjent.gov.pl” – poinformowano w komunikacie. Dodano, że „do 29 marca lekarze wystawili blisko 175 mln e-recept dla blisko 21 mln pacjentów”.

Jak podkreślił wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński, korzystanie ze zdalnych konsultacji medycznych „jest dziś możliwe dzięki konsekwentnym decyzjom i regulacjom wspierającym cyfryzację ochrony zdrowia”. Rozwiązania, które eliminują konieczność bezpośrednich kontaktów, są realnym wsparciem w trudnej walce z epidemią koronawirusa – podkreślił.

– Puste poczekalnie w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej, w których na co dzień można było spotkać wielu pacjentów z infekcjami, pokazują, że społeczeństwo bardzo świadomie i odpowiedzialnie zareagowało na nasze apele, wybierając konsultacje telefoniczne i e-receptę. W trosce o bezpieczeństwo i zdrowie Polaków nadal zalecamy, aby pozostać w domu i np. wykorzystać ten czas, aby aktywować swoje Internetowe Konto Pacjenta – powiedział wiceminister.

Resort przypomniał, że oprócz możliwości otrzymania zdalnie e-recepty, na Internetowym Koncie Pacjenta „możemy też sprawdzić, czy wykupiliśmy wszystkie leki oraz zobaczyć, jakie dawkowanie przepisał nam lekarz”.

Zagórski: Dzięki resortowi cyfryzacji udało się przyspieszyć m.in. rozwój e-usług

Dzięki Ministerstwu Cyfryzacji udało się przyspieszyć kilka rzeczy, m.in. rozwój e-usług; uwagi wymagają nowe obszary, m.in. media społecznościowe...

zobacz więcej

„Możemy nadać uprawnienia do naszego konta osobie bliskiej i to ona będzie otrzymywać SMS-em kod umożliwiający realizację e-recepty. Ponadto, mamy dostęp do wszystkich ulotek leków zarejestrowanych w Polsce, dzięki czemu w każdej chwili możemy przeczytać, na co należy zwrócić uwagę podczas przyjmowania leku lub jakie są działania niepożądane” – czytamy.

Aby po raz pierwszy zalogować się na IKP, „wystarczy tylko użyć urządzenia z dostępem do internetu i wybrać jedną z bezpłatnych opcji logowania – profil zaufany lub dowód osobisty z warstwą elektroniczną (e-dowód)”. „Trzecia opcja to możliwość zalogowania się bezpośrednio przez bank PKO BP, jeśli mamy konto internetowe iPKO lub Inteligo” – napisało MZ. Jeśli nie mamy ważnego profilu zaufanego, „wystarczy zalogować się na swoje konto bankowe i za pośrednictwem banku założyć profil zaufany”.

Resort wyjaśnił, że „osoba, która ma ważny profil zaufany, aby otrzymać e-receptę zdalnie, powinna zalogować się na swoje Internetowe Konto Pacjenta w serwisie pacjent.gov.pl i w zakładce Moje konto/Edytuj swoje dane wpisać numer telefonu komórkowego lub adres e-mail, dzięki czemu otrzyma e-receptę SMS-em lub e-mailem”.

Minister zdrowia rekomenduje, jak spędzać święta wielkanocne

Podczas Wielkanocy – jeżeli to ma być święto nowego życia – powinniśmy maksymalnie stosować zalecenia i reżim niespotykania się – powiedział...

zobacz więcej

Jak czytamy, w przypadku udzielania świadczenia medycznego na odległość, braku dostępu do systemu informatycznego czy w sytuacji wyjątkowej, jaką jest stan epidemii, „informacje o e-recepcie można otrzymać przez telefon lub w innej uzgodnionej formie”.

„Lekarz podaje wtedy pacjentowi czterocyfrowy kod e-recepty wraz z nazwą leku oraz informacją, jak go przyjmować. Pacjent powinien zachować szczególną ostrożność i dokładnie zapisać otrzymane od lekarza zalecenia. Aby zrealizować taką e-receptę w aptece, wraz z czterocyfrowym kodem pacjent podaje również numer PESEL osoby, której przepisano dany lek” – podał resort, zaznaczając, że takie rozwiązanie "należy traktować jako przejściowe i awaryjne".

W komunikacie przypomniano także, że e-recepty, jakie możemy dostać, korzystając z telefonicznych lub internetowych konsultacji medycznych, dotyczą „zarówno podstawowej opieki zdrowotnej, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, jak również opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień”.

„Ponadto przychodnie proponują swoim pacjentom możliwość zamawiania e-recept na kontynuację leczenia przez internet. Należy pamiętać, że w przychodniach, które udzielają porad w ramach NFZ, usługa ta jest zawsze bezpłatna” – zaznaczyło MZ.

Resort zapewnił jednocześnie, że teleporady „nie uniemożliwią bezpośrednich wizyt u lekarzy”. „Jeśli po zdalnym wywiadzie będzie taka konieczność, pacjenci otrzymają sugestię skorzystania z wizyty w placówce medycznej lub skontaktowania się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną” – napisał.

źródło:
Zobacz więcej