RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Tarcza antykryzysowa ma rozwiązania dla twórców i ludzi kultury

Wicepremier Gliński wskazał, że część twórców będzie mogła liczyć na rozwiązania przygotowane przez rząd w ramach tzw. tarczy antykryzysowej (fot. Shutterstock/VDB Photos)
Wicepremier Gliński wskazał, że część twórców będzie mogła liczyć na rozwiązania przygotowane przez rząd w ramach tzw. tarczy antykryzysowej (fot. Shutterstock/VDB Photos)

Tarcza antykryzysowa adresuje pewne rozwiązania dla grupy twórców, ale także ludzi kultury, bo mówimy o całym zapleczu technicznym, organizacyjnym – poinformował wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Zapowiedział też wsparcie dla placówek prowadzonych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„#Zostańwdomu – sztuka przyjdzie do Ciebie”. Wirtualne zwiedzanie obiektów kultury

Zwiedzajmy, słuchajmy koncertów, czytajmy, oglądajmy i kontemplujmy sztukę w internecie – Ministerstwo Kultury i Dziedzictwo Narodowego zachęca do...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Wicepremier Gliński wskazał, że część twórców będzie mogła liczyć na rozwiązania przygotowane przez rząd w ramach tzw. tarczy antykryzysowej.

– W najgorszej sytuacji są „wolne ptaki” artystyczne, które nie były na etatach i dlatego tarcza antykryzysowa adresuje pewne rozwiązania dla grupy twórców, ale także ludzi kultury, bo mówimy o całym zapleczu technicznym, organizacyjnym, w oparciu o które funkcjonują twórcy i artyści – zaznaczył Gliński.

Jak wyjaśnił, tarcza obejmuje m.in. ochronę osób, które są samozatrudnione oraz pracują na umowach o dzieło i zlecenie.

– To jest wsparcie postojowe w wysokości 80 proc. płacy minimalnej, to jest także wsparcie dla przedsiębiorców działających w obszarze kultury. (…) Na podstawie tej tarczy przygotowujemy także w ministerstwie pierwszy program pomocowy, czyli program interwencyjny dotyczący twórczości artystycznej w internecie – przekazał szef resortu.

Gliński o epidemii koronawirusa. „Restrykcje będą musiały być poważniejsze”

– Będziemy musieli najprawdopodobniej wprowadzić jeszcze bardziej rygorystyczne, administracyjne przepisy. Musimy wprowadzić obostrzenia...

zobacz więcej

– Chcemy, żeby działalność, która nie jest możliwa do realizacji w tej chwili w sposób dotychczasowy, można było przenieść do internetu i my za to w jakimś sensie zapłacimy – tłumaczył minister.

Zapowiedział też wsparcie dla placówek kulturalnych prowadzonych lub współprowadzonych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. – One także otrzymają rekompensatę wraz z nowelizacją budżetu. W tej chwili one mogą funkcjonować w oparciu o dotacje podmiotowe – zapewnił.

Gliński dodał, że stan epidemii niesie wiele obaw, ale będzie on chciał utrzymać inwestycje w kulturze oraz w przemysłach kreatywnych. Wskazał, że to obszar kultury najbardziej wydajny, efektywny i dlatego utrzymane zostaną zachęty dla produkcji filmowych i wprowadzone zostaną zachęty dla produkcji gier komputerowych.

– Jestem umiarkowanym optymistą. Trudno być optymistą w tej chwili, bo mamy przeciwnika nieznanego i trudnego. Musimy skoncentrować się na tym, żeby go pokonać, ale mamy olbrzymie zasoby, z których będziemy korzystali i będziemy je uruchamiali – podkreślił wicepremier.

źródło:
Zobacz więcej