RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Flota Czarnomorska ma otrzymać fregaty z pociskami Cyrkon

W najbliższym czasie na wyposażeniu fregat mają znaleźć się hipersoniczne pociski przeciwokrętowe Cyrkon – zapowiadają „Izwiestija” (fot. Shutterstock/A_Lesik)

Rosyjska Flota Czarnomorska zostanie wyposażona w nowoczesne fregaty rakietowe projektu 22350 przenoszące pociski Kalibr i Cyrkon – poinformował dziennik „Izwiestija”. Cytowani przez dziennik eksperci wiążą tę decyzję z wystąpieniem USA z układu INF.

Koronawirus w dezinformacji Rosji. „Wykorzystuje pandemię, by wyjść z izolacji międzynarodowej”

– Duże portale rosyjskie, powołując się na „komentarze internautów”, pod jednym z artykułów „Gazety Wyborczej”, sugerowały, że Polska chce dokonać...

zobacz więcej

Jak podają „Izwiestija”, powołując się na źródło w ministerstwie obrony Rosji, resort podjął „zasadniczą decyzję” o wyposażeniu Floty Czarnomorskiej w nowoczesne fregaty. Obecnie marynarka wojenna Rosji ma jedną taką jednostkę – fregatę Admirał Gorszkow. Druga – Admirał Kasatonow – przechodzi teraz testy i do końca roku może trafić na wyposażenie armii.

W ciągu najbliższych dwóch lat siły zbrojne Rosji mają otrzymać dwie kolejne fregaty: Admirał Gołowko i Admirał Isakow. Planowana jest jeszcze budowa kolejnych dwóch okrętów projektu 22350.

W najbliższym czasie na wyposażeniu fregat mają znaleźć się hipersoniczne pociski przeciwokrętowe Cyrkon – zapowiadają „Izwiestija”, określając pociski jako nieosiągalne dla jakiegokolwiek z istniejących systemów obrony przeciwrakietowej.

Jako przyszłe miejsce stacjonowania fregat na Morzu Czarnym gazeta wymienia rosyjską bazę w Sewastopolu, na anektowanym przez Rosję Krymie (przed oderwaniem półwyspu od Ukrainy Rosja użytkowała bazę na prawach dzierżawy-red.).

Koronawirus. Coraz więcej zakażonych to młodzi ludzie

W Moskwie coraz więcej chorych na COVID-19, to ludzie młodzi i w średnim wieku – podał stołeczny sztab operacyjny. Ponad 40 procent zakażonych...

zobacz więcej

W lutym media w Rosji informowały o przetestowaniu Cyrkonów: pocisk został wystrzelony z fregaty Admirał Gorszkow z Morza Barentsa do celu naziemnego na poligonie na północnym Uralu. Zasięg lotu pocisku przekroczył 500 km.

Pojawienie się nowoczesnych fregat znacznie rozszerzy możliwości rosyjskiej floty wojennej – powiedział „Izwiestijom” ekspert wojskowy Dmitrij Bołtienkow. „Co najważniejsze, zmieni się układ militarny w regionie. Pociski manewrujące tych fregat mogą wziąć na cel amerykańską bazę wojskową w Rumunii, co sprawi, że staną się potężną siłą powstrzymującą w regionie Morza Czarnego” – powiedział ekspert. Jak oceniają „Izwiestija”, rozmieszczenie fregat można uznać za „asymetryczną odpowiedź” Rosji na wycofanie się USA w układu INF; zdaniem dziennika istnieje „realne zagrożenie rozmieszczenia w Rumunii amerykańskich pocisków ofensywnych”.

Pocisk Cyrkon jest hipersonicznym pociskiem manewrującym. Prezydent Władimir Putin wymieniał go wśród perspektywicznych rosyjskich rodzajów uzbrojenia, określając jego prędkość na ok. 9 machów, a zasięg na ponad 1000 km. Cyrkon wystrzeliwany z okrętów (również podwodnych) będzie zdolny do rażenia celów naziemnych i lądowych. Według mediów rosyjskich pocisk jest testowany od 2011 roku.

źródło:

Zobacz więcej