RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

MF: W tym roku więcej czasu na złożenie PIT

Deklaracje można składać do końca maja (fot. Shutterstock/Maciej Matlak)
Deklaracje można składać do końca maja (fot. Shutterstock/Maciej Matlak)

Mimo iż standardowo termin na złożenie rocznego zeznania PIT upływa 30 kwietnia, w tym roku deklaracje można składać do końca maja – informuje we wtorkowym komunikacie Ministerstwo Finansów.

Rzecznik ZUS: Wystarczy wyjaśnienie w krótkich, żołnierskich słowach

Te wnioski są bardzo proste. Wystarczą: imię, nazwisko, pesel, nip czy regon i w krótkich, żołnierskich słowach należy wyjaśnić, w jaki sposób...

zobacz więcej

Resort finansów zapewnia, że dla ponad 21 mln osób rozliczających się na formularzach PIT-37 i PIT-38 propozycja rozliczenia jest już przygotowana w usłudze Twój e-PIT.

„Dajemy więcej czasu na złożenie rocznej deklaracji PIT, co jest szczególnie istotne dla osób prowadzących działalność gospodarczą. W ich przypadku konieczne jest bowiem samodzielne wypełnienie i przesłanie zeznania do urzędu skarbowego. W tym roku będzie można to zrobić do 31 maja” – wyjaśnia Ministerstwo Finansów.

Jak podaje MF, dla osób, które rozliczają się na drukach PIT-37 i PIT-38 (m.in. dochody z umów o pracę, dzieła, zlecenia, zysków kapitałowych) w usłudze Twój e-PIT znajduje się automatycznie przygotowane rozliczenie podatkowe. Jeżeli podatnik nie wykaże żadnej aktywności, rozliczenie to zostanie zaakceptowane 30 kwietnia. Jeśli z tego rozliczenia będzie wynikać niedopłata podatku, to w maju urzędy skarbowe prześlą o tym informacje do poszczególnych osób.

Ministerstwo tłumaczy, że gdyby okazało się, iż przygotowane i zaakceptowane przez administrację skarbową zeznanie trzeba skorygować, to można to zrobić po 30 kwietnia zarówno przez usługę Twój e-PIT, aplikację e-Deklaracje lub też w sposób tradycyjny na papierowym formularzu.

„Do 31 maja korygując zeznanie można również dodać lub zmienić organizację pożytku publicznego” – dodano.

źródło:

Zobacz więcej