RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rzecznik ZUS: Wystarczy wyjaśnienie w krótkich, żołnierskich słowach

Te wnioski są bardzo proste. Wystarczą: imię, nazwisko, pesel, nip czy regon i w krótkich, żołnierskich słowach należy wyjaśnić, w jaki sposób koronawirus wpłynął na naszą firmę – wyjaśniał w TVP Info Paweł Żebrowski, rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Kilkadziesiąt nowych zarażeń koronawirusem w Polsce

We wtorek rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 77 przypadkach zakażeń chińskim koronawirusem. Łącznie w naszym kraju jest już 2132...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Ustawa wspierająca firmy w związku z epidemią koronawirusa jest jedną z trzech tworzących tzw. tarczy antykryzysowej. Celem tarczy jest zmniejszenie negatywnego wpływu epidemii koronawirusa na polską gospodarkę. Według Ministerstwa Rozwoju jej wartość to co najmniej 10 proc. polskiego PKB.

Ustawa m.in. zwalnia mikrofirmy i samozatrudnionych z płacenia ZUS przez trzy miesiące. Przewiduje także wypłacanie świadczeń postojowych i dopłat do wynagrodzeń dla pracowników przez państwo. Pozwalać będzie też pracodawcom uelastycznić czas pracy w swoich zakładach.

Nowe przepisy zakładają też przedłużenie kredytów obrotowych dla firm, czy brak kar za opóźnienia w przetargach publicznych.

W TVP Info rzecznik ZUS mówił o tym, w jaki sposób ZUS jest przygotowany do nadchodzących zmian, wyjaśniał też, w jaki sposób składać wnioski.

– Przedsiębiorcy mogą skorzystać m.in. z odroczenia składek na ubezpieczenia społeczne. Z tego rozwiązania skorzystało ponad 24 tys. osób, przedsiębiorców, którzy złożyli do nas wnioski. One są bardzo proste – mówił.

– Ten wniosek jest na jednej stronie, wystarczą imię, nazwisko, pesel nip czy regon i w krótkich, żołnierskich słowach wyjaśnić, w jaki sposób koronawirus wpłynął na naszą firmę, w jaki sposób nasza firma ucierpiała z powodu epidemii. I dodać, dlaczego w obecnym terminie nie możemy opłacać składek – oznajmił.

źródło:
Zobacz więcej