RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Nie żyje grecki bohater narodowy. „Symbol wolności”

Manolis Glezos miał 97 lat (fot. PAP/EPA/ORESTIS PANAGIOTOU)

W Atenach zmarł 97-letni Manolis Glezos, legenda greckiego ruchu oporu podczas II wojny światowej. Zasłynął brawurową akcją ściągnięcia w 1941 r. hitlerowskiej flagi ze swastyką z Akropolu.

Niemieckie MSZ formalnie odrzuca żądania Grecji w sprawie reparacji wojennych

MSZ Niemiec formalnie odrzuciło żądanie władz Grecji, by RFN zapłaciła reperacje za straty spowodowane podczas drugiej wojny światowej, które rząd...

zobacz więcej

Grecka telewizja państwowa ERT podała, że Glezos, który od pewnego czasu znajdował się w szpitalu z powodu nieżytu żołądka i jelit oraz infekcji dróg moczowych, zmarł na niewydolność serca.

Usunięcie nazistowskiej flagi z Akropolu, które miało miejsce 30 maja 1941 r., trzy dni po tym, jak Niemcy wkroczyli do Aten, było jednym z pierwszych aktów greckiego oporu przeciwko hitlerowskim okupantom. W wykonaniu tego zadania 18-letniemu Glezosowi towarzyszył kolega ze studiów, 19-letni Apostolos Santas.

– To była duża flaga i kiedy spadła, przykryła nas obu – wspominał tę akcję Glezos wiele lat później, w wywiadzie dla greckiej telewizji. – Ściągnęliśmy ją z siebie, uściskaliśmy się i wykonaliśmy mały taniec – opowiadał.

Glezos i Santas zostali skazani zaocznie przez niemieckich okupantów na śmierć. W 1942 r. Glezos został schwytany przez Niemców i poddany torturom.

W latach greckiej wojny domowej i podczas rządów junty czarnych pułkowników Glezos jako działacz lewicowy również kilkakrotnie siedział w więzieniu i kilkakrotnie dostawał wyrok śmierci.

W ciągu 60 lat swojej działalności politycznej był kilkakrotnie wybierany jako poseł do greckiego parlamentu, a także jako eurodeputowany do Parlamentu Europejskiego. Ostatni raz został europosłem w wieku lat 91, w 2014 r., z lewicowej Syrizy. Zdobył wtedy rekordową liczbę 430 tys. głosów. W 2015 r. przeszedł na emeryturę.

Premier Grecji Kyriakos Micotakis nazwał Glezosa „symbolem wolności Grecji”. – Glezos reprezentował pokolenie, które nigdy nie ustępowało z drogi i nigdy się nie poddawało – podkreślił.

źródło:

Zobacz więcej