RAPORT

Kampania 2020

Kanadyjski rząd przekaże pomoc bezdomnym, by zapobiec rozwojowi koronawirusa

Kanada zmaga się epidemią (fot. PAP/EPA/ANDRE PICHETTE)

Rząd Kanady stara się zapobiegać rozwojowi Covid-19 wśród bezdomnych i przekazuje pieniądze na mieszkania i schroniska. Pracownicy organizacji charytatywnych otrzymają dodatki do pensji – zapowiedział premier Justin Trudeau. Wskazał, że subsydia do wynagrodzeń wynoszące 75 proc. pensji będą przekazywane także organizacjom pomagającym bezdomnym, dzieciom w trudnej sytuacji i osobom starszym.

Nowy Jork walczy z koronawirusem. W Central Parku powstał szpital polowy

Central Park w Nowym Jorku stał się polem walki z koronawirusem. Wzniesiono tam w niedzielę szpital polowy, składający się z namiotów medycznych....

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Rząd w Ottawie przeznaczył też dodatkowe 50 mln dolarów kanadyjskich na schroniska dla kobiet i ośrodki pomocy ofiarom molestowania, oprócz zapowiedzianych już 157 mln dolarów – poinformował minister ds. rodziny, dzieci i rozwoju społecznego Ahmed Hussen. Dodał, że w ostatnich dniach rząd przekazał dodatkowe 15 mln dolarów z ubiegłorocznego budżetu na potrzeby schronisk i centrów opieki.

W ostatnich dniach wielu ekspertów zwracało uwagę na fakt, że bezdomnym nie można zalecić, by w razie choroby poddali się domowej kwarantannie, a to oznacza ryzyko gwałtownego rozszerzania się epidemii.

Toronto szuka miejsc

Toronto, największe kanadyjskie miasto, zdecydowało się więc pozyskać miejsca dla bezdomnych w hotelach i niewykorzystywanych budynkach z mieszkaniami na wynajem. Jak informował na Twitterze radny Joe Cressy, miasto poszukuje kolejnych możliwości zakwaterowania.

W minionym tygodniu Toronto stworzyło centrum izolacji dla bezdomnych, którzy oczekują na wyniki testów na obecność koronawirusa. Miasto planuje też otwarcie centrum dla bezdomnych rekonwalescentów, po leczeniu.

Według danych z poniedziałku w Ontario, gdzie mieszka prawie 40 proc. ludności Kanady, zdiagnozowano 1706 przypadków Covid-19 z ponad 7,2 tys. wykrytych w całej Kanadzie. 61 proc. spośród zarażonych wirusem mieszkańców Ontario mieszka w GTA, czyli metropolii Toronto i sąsiednich miast.

Środki z budżetu otrzymają też organizacje wspierające dzieci i osoby starsze. 7,5 mln dolarów otrzyma telefoniczna linia psychologicznej pomocy dla dzieci (Kids Help Phone), 9 mln dolarów trafi do United Way, organizacji wspierającej seniorów. Firmy oraz organizacje non profit, których przychody spadły o 30 proc. w związku z pandemią, będą uprawnione do otrzymania pomocy budżetowej, naliczanej wstecznie od 15 marca.

źródło:

Zobacz więcej