RAPORT

Prorosyjska era Tuska

„Będziemy się uczyć, jak nie popełnić bolesnych błędów z Włoch”

Wojskowi lekarze z Polski mają pomagać i zbierać bezcenne dane (fot. PAP/ EPA/TIZIANO MANZONI)
Wojskowi lekarze z Polski mają pomagać i zbierać bezcenne dane (fot. PAP/ EPA/TIZIANO MANZONI)

Najnowsze

Popularne

– To misja humanitarna połączona z intensywnym zbieraniem kluczowych informacji, jak mamy być przygotowani. Na co zwrócić uwagę, aby nie powtórzyć błędów, które tak boleśnie zaważyły na doświadczeniach włoskich. Te dane będą na spływać do Wojskowego Instytutu Medycznego – tak gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor stołecznego Wojskowego Instytutu Medycznego, wyjaśniał w TVP Info zadania wojskowych lekarzy wysłanych na pomoc włoskim medykom.

Polscy lekarze jadą do Włoch. Pomogą w walce z koronawirusem

Grupa polskich lekarzy wylatuje w poniedziałek do Włoch. 15-osobowy zespół będzie pomagał w walce z koronawirusem we włoskim mieście Brescia w...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Grupa 15 polskich lekarzy wyleciała w poniedziałek do Włoch. Nasi medycy mają pomagać w walce z koronawirusem w Lombardii, gdzie sytuacja w związku z epidemią jest najtrudniejsza.

W skład polskiej ekipy wchodzą lekarze z Wojskowego Instytutu Medycznego z Warszawy oraz medycy z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. Mają oni spędzić w Lombardii 10 dni.

Generał profesor Grzegorz Gielerak, dyrektor stołecznego WIM, tłumaczył, że „misjonarze” zdobędą bardzo ważną wiedzę na temat walki z epidemią.

– To wiedza na temat tego, jak skutecznie organizować systemy ochrony zdrowia. Jakich błędów unikać. Jak posługiwać się sprawdzonymi w praktyce metodami i sposobami leczenia najcięższych powikłań w związku z zakażaniem wirusem SARS. Elementy te są doświadczeniem, które należy maksymalnie i efektywnie wykorzystać i przenieść na grunt polski, jeszcze przed szczytem zachorowań w naszym kraju – podkreślił generał.

Prof. Gielerak wyjaśnił, że misja humanitarna polskich medyków połączona jest z intensywnym zbieraniem kluczowych informacji na temat epidemii. – Te zbierane na bieżąco dane będą codziennie spływać do WIM. Będziemy wiedzieć, na co zwrócić uwagę, aby nie powtórzyć błędów, które tak boleśnie zaważyły na doświadczeniach włoskich – mówił.

Szef stołecznego WIM przyznał, że pandemia koronawirusa była „zimnym prysznicem dla wielu lekarzy”. – Jak już się uporamy z epidemią, czeka nas głęboka analiza i przewartościowanie różnych pojęć: co znaczy bezpieczeństwo obywatela i bezpieczeństwo państwa. Wiele bolesnych lekcji z tego wyciągniemy. Będą służyć temu, abyś w przyszłości uniknęli tego typu zdarzeń – podkreślił.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej