RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

KE przeciw fake newsom o koronawirusie. Powstała strona internetowa

Europejska Służba Działań Zewnętrznych analizuje i ujawnia dezinformacje na temat koronawirusa (fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET)
Europejska Służba Działań Zewnętrznych analizuje i ujawnia dezinformacje na temat koronawirusa (fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET)

Ruszyła strona internetowa Komisji Europejskiej, która ma obalać fake newsy i weryfikować doniesienia dotyczące koronawirusa. Strona zawiera praktyczną wiedzę dotyczącą pandemii i jest dostępna także w języku polskim. Z kolei Europejska Służba Działań Zewnętrznych pracuje nad analizą i ujawnisniem dezinformacji na temat koronawirusa.

„We Włoszech nikt nie umarł”, 5G, dezynfekcja ze śmigłowców – fake newsy o koronawirusie

„W czasie epidemii w Trójmieście ustawiono 100 anten 5G”. Wyłudzenia na „obowiązkowe szczepienia na koronawirusa”. Dezynfekcja obszaru Polski ze...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Strona KE jest dostępna pod linkiem: https://ec.europa.eu/info/live-work-travel-eu/health/coronavirus-response_pl

Walki z dezinformacją dotyczyła również rozmowa wiceprzewodniczącej KE Viery Jourovej z przedstawicielami największych platform internetowych: Google'a, Facebooka, Twittera, Microsoftu i Mozilli oraz ze stowarzyszeniem branżowym EDiMA.

Platformy te poinformowały, że kroki podjęte w ciągu ostatnich tygodni przyczyniły się do zwiększenia dostępu do wiarygodnych informacji (takich jak Światowej Organizacji Zdrowia lub krajowych organów ds. zdrowia), a także do eliminowania z sieci szkodliwych treści. Serwisy te potwierdziły też, że obserwują stały przypływ fałszywych i szkodliwych doniesień, związanych głównie ze zdrowiem, które są usuwane.

Platformy podjęły również kroki mające na celu usunięcie reklam związanych ze sprzętem ochronnym, takim jak maski. KE informuje jednak, że ciągle istnieją luki w pełnym egzekwowaniu nowych zasad.

Jourova wezwała firmy do współpracy z właściwymi organami we wszystkich państwach członkowskich oraz do dzielenia się próbkami usuniętych treści również z Komisją Europejską.

– Z zadowoleniem przyjmuję zdecydowane działania podejmowane przez platformy i popieram podejście skupiające się na ułatwieniu dostępu do wiarygodnych źródeł przy jednoczesnym zwalczaniu szkodliwych treści lub wprowadzających w błąd reklam. Jednak musimy robić więcej, zarówno platformy, jak i władze. Platformy muszą zintensyfikować wysiłki w celu pełnego egzekwowania swoich nowych zasad i przedstawić więcej dowodów na to, że ich środki działają. Równie ważne jest zwiększenie naszej zdolności analitycznej i lepsza koordynacja reakcji na szkodliwe informacje – powiedziała Jourova.

„Fake news” TVN. „Po co to robicie?”

Z sumy małych kłamstw bierze się wielka siła fake news „Faktów” TVN. Po co to robicie? — pyta dziennikarz Marcin Wikło, dziennikarz wPolityce.pl....

zobacz więcej

W ubiegłym tygodniu szefowa KE Ursula von der Leyen poinformowała, że UE musi podjąć bardziej radykalną walkę z fake newsami w kontekście pandemii koronawirusa, gdyż zagrażają one bezpieczeństwu obywateli. – Myślę, ze musimy w tej kwestii przyspieszyć prace. Uważam, że w strukturach KE, na polu cyberbezpieczeństwa, walka z fake newsami musi zostać wzmocniona – powiedziała.

Komisja Europejska poinformowała w połowie marca, że wraz z początkiem rozprzestrzeniania się koronawirusa w UE obserwuje narastającą falę dezinformacji i propagandy na ten temat, m.in. ze strony Chin i Rosji.

Z dokumentów KE wynika, że rosyjskie media zorganizowały „szeroką kampanię dezinformacyjną” przeciwko Zachodowi, aby w związku z pandemią koronawirusa wywołać panikę i nieufność do rządów krajów członkowskich i samej Unii Europejskiej, jako rzekomo niezdolnej do zapewnienia bezpieczeństwa swoim obywatelom.

Fałszywych informacji dotyczących koronawirusa przybywa każdego dnia. Dlatego specjalnie dla Państwa portal tvp.info na bieżąco monitoruje je, sprawdza, weryfikuje i prostuje. Prosimy Was również o zgłaszanie nam różnego rodzaju plotek i fałszywych informacji na ten temat i wysyłanie ich na adres mailowy: twoje@tvp.info CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE O DEZINFORMACJI

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej