RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Gazprom powinien oddać ponad 6 mld zł PGNiG. Polska spółka wygrała arbitraż

Gazprom narzucił wysokie, nierynkowe ceny. Trybunał ustalił nową cenę kontraktu ze wsteczną datą (fot. NurPhoto/Corbis via Getty Images)

Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie wydał wyrok w sporze Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa z Gazpromem w sprawie kontraktu jamalskiego. Trybunał nakazał wstecznie zmienić cenę w tym kontrakcie. Według PGNiG, oznacza to konieczność zwrotu przez Gazprom ok. 1,5 mld dolarów amerykańskich czyli ok. 6,2 mld zł.

Prezes PGNiG: Spodziewamy się rozstrzygnięcia arbitrażu z Gazpromem i obniżenia ceny gazu

– Spodziewamy się rozstrzygnięcia arbitrażu z Gazpromem – powiedział w programie „Gość Wiadomości” Piotr Woźniak, prezes PGNiG. – To oznacza tańszą...

zobacz więcej

Jak podało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, ustalona przez arbitraż cena kontraktowa obowiązuje od 1 listopada 2014 r., czyli od złożenia przez polską spółkę wniosku o renegocjację ceny kontraktowej.

Nowa formuła – jak podkreśliło PGNiG – została w sposób istotny i bezpośredni powiązana z notowaniami rynkowymi gazu ziemnego na europejskim rynku energetycznym.

– Wyrok oznacza, że ceny za rosyjski gaz były za wysokie i nierynkowe – ocenił prezes PGNiG Jerzy Kwieciński. – To dobry wynik, ale nie kończy naszej pracy nad realizacją tego wyroku – zastrzegł szef spółki podczas specjalnej konferencji prasowej. We wstępnej ocenie PGNiG, wsteczne rozliczenie wynikające z wyroku końcowego, wskazuje na występowanie za okres od 1 listopada 2014 r. do 29 lutego 2020 r. różnicy w kwocie około 1,5 mld dol. Amerykańskich. To równowartość 6,2 mld zł. Kwotę tę Gazprom powinien zwrócić na rzecz polskiej spółki.

Kwieciński podkreślał, że wyrok nie ma bezpośredniego przełożenia na ceny, po których jego firma sprzedaje gaz odbiorcom, tylko poprawi sytuację finansową PGNiG. Wyjaśnił, że spółka płaciła Gazpromowi wysokie ceny, a sprzedawała gaz klientom po cenach rynkowych.

źródło:

Zobacz więcej