RAPORT

Kampania 2020

Szumowski: Jestem przekonany, że wzrost liczby zakażeń będzie gwałtowny

– Jestem przekonany, że na koniec tygodnia będzie kilka tysięcy pacjentów z potwierdzonym wynikiem koronawirusa – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski. Ocenił, że to dopiero początek epidemii w Polsce, a liczba chorych potrzebujących pomocy będzie wzrastać. Do aptek, placówek podstawowej opieki zdrowotnej, do ratownictwa medycznego, policji, straży granicznej trafi 41,5 tys. gogli ochronnych i 60 tys. pięciolitrowych pojemników dezynfekcyjnych. Do szpitali jednoimiennych trafiło już 16 tys. masek, 12 tys. kombinezonów 3 tys. gogli ochronnych.

Kilkadziesiąt nowych przypadków koronawirusa w Polsce

Ministerstwo Zdrowia podało w poniedziałek po południu, że przybyło kolejnych 79 potwierdzonych przypadków zakażeń koronawirusem w Polsce. Łącznie...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Minister powiedział, że dotychczas zakażenie koronawirusem wykryto u 1984 osób. 26 z nich zmarło. – Jestem przekonany, że na koniec tygodnia dojdziemy niestety do liczby pacjentów, którzy mają potwierdzony wynik koronawirusa, do kilku tysięcy – powiedział.

– My nie jesteśmy w środku epidemii. To nie jest początek końca, to nawet nie jest koniec początku. My zaczynamy w tej chwili wzrost liczby chorych, którzy będą potrzebowali naszej pomocy – powiedział.

Ocenił, że dzięki wprowadzonym przez rząd działaniom i dzięki zachowaniu Polaków „mamy szansę ograniczyć gwałtowny napływ chorych do szpitali zakaźnych w taki sposób, byśmy mogli leczyć tych pacjentów".

Minister zdrowia poinformował, że została zmieniona definicja osoby dużego ryzyka. W tej chwili taką osobą jest każdy pacjent, który ma niewydolność oddechową i leży na jakimkolwiek OIOM-ie, pacjent z poważnymi objawami niewydolności oddechowej oraz każdy medyk, który się zetknął bez ochronnego stroju z pacjentem zakażonym, oraz każdy medyk z objawami, który pracuje na oddziale zakaźnym.

– To są osoby, które będziemy testowali w pierwszej kolejności po to, żeby minimalizować ryzyko zakażenia innych pacjentów i zakażenia wzajemnego pomiędzy personelem medycznym – powiedział.

Minister zdrowia poinformował, że funkcjonuje 46 laboratoriów, które wykonują testy genetyczne. 46,5 tys. testów, a w ostatnich dniach blisko 4 tys. na dobę, co daje ok. 1,2 tys. testów na 1 mln mieszkańców.

Szumowski podkreślił, że wykonywane są również „szybkie testy”, które nie są raportowane. Takich według niego jest teraz w Polsce 50 tys., a wkrótce dotrze 150 tys. Jak dodał, testów genetycznych jest w tej chwili 100 tys. rozdystrybuowanych w laboratoriach i kilkaset tysięcy zakontraktowanych na najbliższy czas.

– Tych testów nie brakuje i nie będzie brakowało. Oczywiście jest kwestia zwiększania mocy przerobowych laboratoriów, co też robimy. Jestem przekonany, że w tym tygodniu osiągniemy wydolność 5 tys. testów na dobę – mówił Szumowski.

Jak dodał minister, resort zdrowia podjął decyzję o dystrybucji kolejnych środków ochronnych: 5,2 mln maseczek, 32 tys. kombinezonów, 6 mln rękawiczek. Do aptek, placówek podstawowej opieki zdrowotnej, do ratownictwa medycznego, policji, straży granicznej trafi 41,5 tys. gogli ochronnych i 60 tys. pięciolitrowych pojemników dezynfekcyjnych. Do szpitali jednoimiennych trafiło już 16 tys. masek, 12 tys. kombinezonów 3 tys. gogli ochronnych.

źródło:
Zobacz więcej