RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Jest dokładna data rozpoczęcia igrzysk w Tokio

Igrzyska w Tokio rozpoczną się niemal rok później (fot. PAP/EPA/FRANCK ROBICHON)

23 lipca 2021 r. – to nowa data rozpoczęcia igrzysk olimpijskich w Tokio. Pierwotnie najważniejsza sportowa impreza czterolecia miała zacząć się niemal rok wcześniej. Z powodu epidemii koronowariusa zaplanowana na 24 lipca 2020 r. ceremonia otwarcia igrzyska olimpijskich została przełożona na przyszły rok.

Koronawirus i ludobójstwo. Jak Tokio traciło igrzyska olimpijskie

Tokio szykowało się już do przyjęcia olimpijczyków. Choć sytuacja była napięta, Międzynarodowy Komitet Olimpijski potwierdził, że to Japonia ugości...

zobacz więcej

– Spodziewam się w tym tygodniu telefonu od przewodniczącego MKOl Thomasa Bacha w sprawie nowej daty igrzysk oraz innych szczegółów – przyznał Mori. Tak też się stało. Wczesnym popołudniem poinformowano, że najważniejsza sportowa impreza czterolecia rozpocznie się niemal rok później, niż pierwotnie zakładano.

Inna data niż lato 2021 r. nie wchodziła w grę. M.in. przez kwestię dostępności wioski olimpijskiej. Powstałe w jednej z dzielnic Tokio osiedle zostało już sprzedane, a nowi właściciele mieli wprowadzić się do mieszkań tuż po zakończeniu igrzysk i paraolimpiady.

– Priorytetem jest dostępność wioski olimpijskiej, a po zakończeniu lata 2021 r. nie będzie to możliwe – powiedział wiceprezydent MKOl Juan Antonio Samaranch Jr. Wynika z tego, że kolejne przełożenie igrzysk spowodowałoby konieczność wybudowania nowej wioski olimpijskiej.

źródło:

Zobacz więcej