RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Unijni ministrowie spróbują polskich win

Uczelniane wino trafi na stoły unijnych ministrów (fot. PAP/Jacek Bednarczyk)

Dygnitarze z krajów Unii Europejskiej będą jednak mogli posmakować win w czasie naszej prezydencji. W czasie spotkań ministra sprawiedliwości z jego unijnymi kolegami, ma być podawane wino „Maius” z winnicy Uniwersytetu Jagiellońskiego w Łazach koło Bochni.

Słowa ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego o tym, że w czasie polskiej prezydencji będziemy promowali wino węgierskie zamiast naszych produktów wywołały burzę. Miała o tym zadecydować degustacja w pałacyku MSZ przy ul. Foksal. Okazuje się jednak, że unijni dygnitarze poznają smak wytworów naszych młodych winnic.

Jak ustalił portal tvp.info w czasie posiedzenia rady ministrów UE ds. sprawiedliwości oraz spraw wewnętrznych w Sopocie 18 i 19 lipca w Sopocie, gościom zostanie podane białe wino „Maius”. To trunek sygnowany przez Uniwersytet Jagielloński, wytwarzany w winnicy w łzach kołom Bośni. Zdaniem ekspertów ma orzeźwiający smak i głęboki aromat. Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski, potwierdził tvp.info, że wino najstarszej polskiej uczelni będzie podawane podczas organizowanych przez niego spotkań i uroczystości. – Okres prezydencji to czas wytężonej pracy, ale i bardzo duża szansa na wypromowanie naszego kraju i produktów na arenie międzynarodowej. Dlatego przygotowując się do prezydencji założyliśmy, że będziemy promowali polskie produkty. Moi współpracownicy tak trafili na „Maius” i po degustacjach uznaliśmy, że będzie to wino prezydencji w czasie spotkań ministrów sprawiedliwości – wyjaśnia tvp.info minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

Według Kwiatkowskiego białe wino z winnic Uniwersytetu Jagiellońskiego warte jest zaprezentowania. Prawdopodobnie podczas spotkań w Polsce do jedzenia także będą podawane typowo polskie produkty. Jednak to nie wszystko, na co mogą liczyć unijni goście. Najważniejsi dygnitarze będą, bowiem obdarowywani eleganckimi skrzyneczkami z polskimi nalewkami. – Mamy się, czym pochwalić stąd pomysł na nalewki. Ale będą to trunki stworzone na bazie tradycyjnej polskiej receptury. Niektóre przepisy liczą sobie kilkaset lat – dodaje Kwiatkowski.

Wino „Maius” zostało zaprezentowane w 2007 r. Dwa lata później zdobyło brązowy medal w konkursie winiarskim „Vinoforum Trencin”, w którym startowało 450 win z 18 krajów świata. Winnica „Jagiellonki” została utworzona w 2004 roku w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym UJ w Łazach koło Bochni. Wytwarzanie wina uniwersytet rozpoczął jednak dopiero w 2007 roku, bo wedle zasadami sztuki winiarskiej można to robić po trzech latach od zasadzenia winorośli.

Zobacz więcej