RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Koronawirus przyhamował kredyty w bankach

Banki mierzą się też akcją „wakacje kredytowe 2020” (fot. Shutterstock/Konstantin Kolosov)
Banki mierzą się też akcją „wakacje kredytowe 2020” (fot. Shutterstock/Konstantin Kolosov)

Liczba zapytań kredytowych spadła o ponad 30 proc. Banki miały jednak na głowie co innego niż akcja kredytowa – pisze „Puls Biznesu”.

Tarcza antykryzysowa. Mikrofirmy zwolnione na trzy miesiące ze składek ZUS

Zwolnienie mikrofirm ze składek na ZUS przez trzy miesiące przewiduje pakiet ustaw składających się na tarczę antykryzysową, którą uchwalił w...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Jak czytamy, banki mają za sobą trzy chyba najbardziej pracowite tygodnie w ostatnich dekadach.

„Zaczęło się od organizacji gigantycznego przedsięwzięcia logistycznego, jakim było przestawienie biznesu na pracę zdalną. Najtrudniejszym zadaniem było przeniesienie i ustawienia bezpiecznych łączy dla pracowników odpowiedzialnych za kluczowe obszary, głównie pionu IT, odpowiedzialnego za bezproblemowe funkcjonowanie systemów związanych z płatnościami elektronicznymi i gotówkowymi” – przypomina „BP”.

Gazeta zwraca uwagę, że kolejnym wyzwaniem, z jakim mierzą się banki, jest akcja „wakacje kredytowe 2020”. „Na razie brakuje informacji co do skali zainteresowania. ZBP podał kilka dni temu liczbę 30 tys. wniosków, ale z naszych informacji wynika, że dotyczy ona tylko jednego, dwóch banków. Banki potwierdziły, że po pierwszej dość wysokiej fali wniosków nastąpił spadek” – czytamy.

Jak dodano, nie ma też nadzwyczajnego zainteresowania wakacjami wśród firm. „W jednym z trzech największych banków w piątek łączna wartość odroczonych kredytów (razem z leasingiem) wyniosła 15 proc. portfela klientów MŚP” – napisano.

Dziennik zauważa, że na razie niewiele pracy mają pracownicy zajmujący się sprzedażą w bankach. „Mocno spadła sprzedaż kredytów hipotecznych, co jest o tyle zrozumiałe, że wymagają one działań, które, w związku z restrykcjami koronawirusowymi, są trudne do przeprowadzenia, jak np. sporządzenie operatu szacunkowego. Kredyty gotówkowe też sprzedają się znacznie słabiej, bo klienci nie zadłużają się na poczet remontów, komunii i świąt” – dodano.

Według „PB” wyhamowanie akcji kredytowej widać po danych Biura Informacji Kredytowej. „W tygodniu 15-21 marca banki wysłały do BIK 250 tys. wniosków o weryfikację danych od wnioskujących o kredyt, czyli o 33 proc. mniej niż tydzień wcześniej, 8-14 marca, kiedy zapytań było 365 tys. W porównaniu z analogicznym okresem 2019 r. spadek wyniósł 41 proc.” – poinformowano.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej