RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Koronawirus służy małym sklepom

W pierwszych dniach stanu zagrożenia epidemicznego sprzedaż w drobnym detalu wzrosła nawet o 70 proc. (fot. Shutterstock/Iakov Filimonov)
W pierwszych dniach stanu zagrożenia epidemicznego sprzedaż w drobnym detalu wzrosła nawet o 70 proc. (fot. Shutterstock/Iakov Filimonov)

W pierwszych dniach stanu zagrożenia epidemicznego sprzedaż w drobnym detalu wzrosła nawet o 70 proc. Wbrew pozorom nie rządził makaron ani papier toaletowy – pisze poniedziałkowy „Puls Biznesu”.

Tarcza antykryzysowa. Mikrofirmy zwolnione na trzy miesiące ze składek ZUS

Zwolnienie mikrofirm ze składek na ZUS przez trzy miesiące przewiduje pakiet ustaw składających się na tarczę antykryzysową, którą uchwalił w...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Gazeta zwraca uwagę, że „reakcja Polaków na konferencję premiera z 11 marca, podczas której ogłoszono zamknięcie szkół, była natychmiastowa”. „Wszyscy tłumnie ruszyli do sklepów i w obliczu niepewności zaczęli robić zapasy. Już po godzinie sprzedaż papieru toaletowego osiągnęła poziom całodniowy, a do zamknięcia – prawie 600 proc. dziennej sprzedaży” – czytamy.

W artykule przytoczono dane z systemu M/platform, platformy usługowej grupy Comp dla małego detalu, z których wynika, że „przez cztery pierwsze dni od wprowadzenia środków zapobiegawczych i stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce najmniejsze sklepy spożywcze (4634 reprezentatywne – wybrane spośród użytkowników platformy) zanotowały obroty podwyższone średnio o 57 proc”.

„Zakupy były największe 12 marca – klienci zwiększyli ich wartość o 72 proc. Dla porównania – w typowym tygodniu najwyższe obroty generowane są w piątki i soboty. Jest to odpowiednio o 20 i 28 proc. więcej niż w pozostałe dni tygodnia” – napisano.

Jak informuje „PB”, „w ciągu krytycznego tygodnia, czyli od 9 do 15 marca, zwiększonym zainteresowaniem klientów cieszyły się przede wszystkim mydło i spirytus”. „Sprzedaż tych dwóch produktów, kupowanych zapewne z myślą o profilaktyce przeciwwirusowej, wzrosła odpowiednio o 603 proc. i 567 proc. w porównaniu z lutym. Na kolejnych miejscach w rankingu sprzedaży znalazły się ryż (wzrost o 524 proc.) i mąka (368 proc.)” – czytamy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej