Cezary Tomczyk i Sławomir Nitras w prywatnej grupie SokzBuraka na Twitterze

Posłowie Platformy Obywatelskiej Sławomir Nitras i Cezary Tomczyk (fot. arch. PAP / Paweł Supernak)

Politycy PO – Cezary Tomczyk i Sławomir Nitras – byli członkami prywatnej grupy na platformie Twitter, której administratorem jest SokzBuraka. Po ujawnieniu zdjęć z grupy na platformie, obaj politycy – i administrator – opuścili ją.

Politycy PO i bliscy jej dziennikarze twórcami hejterskiej strony SokzBuraka. Jest potwierdzenie

„Wstawiałam tam wywiady z politykami; nigdy nie godziłam się na hejt” – zapewnia była działaczka Platformy Obywatelskiej Aleksandra Wasilewska....

zobacz więcej

Profil SokzBuraka, prezentujący fakenewsowe i nienawistne treści na Facebooku, ma swoje konto również na platformie Twitter.

Od pewnego czasu mówi się o powiązaniach Platformy Obywatelskiej ze znaną z nienawistnych komentarzy – atakujących głównie PiS i prezydenta Andrzeja Dudę – stroną. Pod koniec zeszłego tygodnia ujawniono zrzuty ekranów (wykonane w czasie kampanii europejskiej, gdy PO i PSL szły razem do wyborów) potwierdzające te pogłoski.

W niedzielę dziennikarz Marcin Dobski ujawnił na Twitterze, że istnieje prywatna grupa na platformie, zarządzana przez profil SokzBuraka, do której należą politycy PO. W grupie było zaledwie 10 członków.

Było, bo wkrótce po ujawnieniu zrzutów ekranu, szeregi tej grupy opuścili zarówno Tomczyk, jak i Nitras. Grupę opuścił również administrator @SokzBurakaco_uk.

Poseł Cezary Tomczyk próbował się tłumaczyć z obecności w tak wąskim gronie razem z administratorem znanej strony fakewnesowej. „Takie grupy tworzy nadawca bez informowania odbiorcy. Codziennie jestem dodawany do 100 grup Na to wpływu nie mam:)” – stwierdził poseł.

Problem w tym, że trzeba się zgodzić na przystąpienie do takiej grupy, tj. trzeba zaakceptować zaproszenie osoby zakładającej grupę. Jak czytamy w sekcji „Zaproszenia do rozmowy” platformy Twitter: „Czy chcesz dołączyć do tej grupy? Jej członkowie nie będą wiedzieli, że widziałeś/aś zaproszenie do momentu, aż je zaakceptujesz”.

Jeśli ktoś uznaje takie zaproszenie za podstęp czy błąd, można je odrzucić. Jeśli ktoś uznaje samą grupę za niewłaściwą, można skorzystać również z opcji „Zgłoś rozmowę”.

źródło:
Zobacz więcej