Wybory 2020

PKW: Andrzej Duda: 43,50, Rafał Trzaskowski: 30,46

Kidawa-Błońska o walce z koronawirusem: Życie ludzkie jest ważne, ale... [WIDEO]

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska po posiedzeniu Prezydium Sejmu 20 marca 2020 (fot. arch. PAP / Leszek Szymański)

Małgorzata Kidawa-Błońska po raz kolejny odniosła się do swojej niesławnej wypowiedzi z Prezydium Sejmu, gdy stwierdziła – jak przekazali to obecni na spotkaniu wicemarszałkowie Małgorzata Gosiewska (PiS) i Piotr Zgorzelski (PSL) – że „konstytucja jest ważniejsza od ludzkiego życia”. Wicemarszałek Kidawa-Błońska w trakcie wywiadu dla Video-KOD próbowała wytłumaczyć się z faux-pas, jednak nie wyszło to najlepiej.

Smutny upadek Kidawy-Błońskiej. Jak PO własną kandydatkę utopiła

Najpierw uratowała Schetynie skórę po eurowyborach, później po fikcyjnych „prawyborach” wstawiona na stanowisko kandydatki na prezydenta, teraz...

zobacz więcej

– Życie człowieka jest bardzo ważne, ale ważne jest to, jakie wartości w swoim życiu reprezentujemy – stwierdziła enigmatycznie wicemarszałek, odnosząc się do słów z zeszłotygodniowego Prezydium Sejmu.

– Przecież za konstytucję ginęli ludzie – w obronie konstytucji – ale tu, ja powiedziałam zdanie, które padło, że dla mnie bardzo ważne jest, żebyśmy zapewniając ludziom bezpieczeństwo pamiętali, że wartości są ważne, i że życie ludzkie jest ważne, a nie poza... nie ponad wszelką cenę – ciągnęła kandydatka Koalicji Obywatelskiej na prezydenta, praktycznie potwierdzając wcześniejsze słowa Małgorzaty Gosiewskiej i Piotra Zgorzelskiego dotyczące środowego Prezydium Sejmu.

Warto zauważyć, że stwierdzenie może budzić wątpliwości ze względów historycznych – obecna ustawa zasadnicza weszła w życie 17 października 1997 r. i w jej obronie raczej nikt życia nie oddał. Poświęcenie Polaków – często ofiara życia – na przestrzeni dziejów można wiązać raczej z pragnieniem suwerenności czy wyzwoleniem się spod okupacji, a nie przywiązaniem do pojedynczego aktu prawnego.

– Znamy przypadki z historii z ludzi, którzy kierowali się właśnie wartościami i czymś więcej niż tylko interesem danej chwili – skwitowała Kidawa-Błońska, zostawiając swojego rozmówcę w lekkiej konsternacji.

źródło:
Zobacz więcej