RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Madryt nie nadąża z kremacją ofiar śmiertelnych epidemii

W stolicy Hiszpanii brakuje miejsca na przechowywanie ciał zmarłych do czasu kremacji (fot. PAP/EPA/Alberto Morante)

Krematoria w Madrycie nie nadążają z codziennym spopielaniem zwłok ofiar śmiertelnych epidemii koronawirusa. Mimo udostępnienia miejskiego lodowiska na kostnicę, w stolicy Hiszpanii nadal brakuje miejsca na przechowywanie ciał zmarłych do czasu kremacji.

Koronawirus. Najczarniejsza doba w Hiszpanii. Ogromna liczba zgonów

W ciągu ostatnich 24 godzin w Hiszpanii zmarło z powodu zakażenia koronawirusem 838 osób, to najwięcej jak do tej pory, jeśli chodzi o bilans...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

– „Jest limit możliwości grzebania i spopielania zwłok i ten limit, ze względu na codzienną liczbę zmarłych, został w Madrycie przekroczony” – powiedział burmistrz stolicy Jose Luis Martinez-Almeida w wywiadzie dla gazety „El Espanol”.

„Potrzebujemy odpowiednio dużej kostnicy do składania ciał przed ich kremacją. Brakuje też czasu na codzienne spopielanie i grzebanie zmarłych” – ujawnił.

Wobec przeciążenia zakładów pogrzebowych z pomocą przyszły siły zbrojne. Rząd upoważnił specjalną wojskową jednostkę ratunkową (UME), aby w czasie obowiązującego obecnie stanu zagrożenia epidemicznego odbierała ciała ze szpitali lub domów i przewoziła je do krematoriów w innych częściach kraju – poinformował dziennik „El Mundo”.

Pojazdy wojskowe transportują ciała do krematoriów znajdujących się nawet 400 km od stolicy kraju.

Od poniedziałku zostanie udostępniony jako nowa kostnica ogromny budynek w Madrycie, pierwotnie przeznaczony na siedzibę Instytutu Sądowego – poinformował dziennik „El Pais”.

„W zakładach pogrzebowych zwykle dobrze sobie radzimy z emocjami – powiedział Mario, dyrektor jednego z madryckich zakładów pogrzebowych w rozmowie z „El Confidencial”. „Ale teraz to już jest załamanie psychiczne. Widzisz, że rodziny rozpadają się w 15 minut, że życie jest jednym westchnieniem, że ludzie przeżywają tragedie. Jest ciężko” – stwierdził.

Premier rządu Wspólnoty Madrytu Isabel Diaz Ayuso wobec ogromnej liczby zmarłych i zakażonych w stolicy ogłosiła żałobę w regionie. Od poniedziałku aż do odwołania flagi państwowe będą spuszczone do połowy masztu; codziennie w południe pamięć ofiar będzie czczona minutą ciszy.

W niedzielę w Madrycie odnotowano 3082 zgonów zakażonych koronawirusem i 22 677 infekcji; najwięcej ze wszystkich 17 wspólnot autonomicznych Hiszpanii.

źródło:

Zobacz więcej