RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Zmarł prawosławny mitrat kmdr Aleksander Szełomow. Miał 70 lat

Ceremonię pogrzebową zaplanowano na wtorek 31 marca o godz. 10 (_Alicja_ /pixabay)

W nocy z soboty na niedzielę po długiej i ciężkiej chorobie w wieku 70 lat zmarł były wieloletni proboszcz parafii prawosławnej w Olsztynie i były dziekan Marynarki Wojennej Rzeczpospolitej Polskiej ks. mitrat komandor Aleksander Szełomow.

Nie żyje Krzysztof Penderecki

W niedzielę nad ranem w Krakowie zmarł wybitny kompozytor Krzysztof Penderecki - poinformowało Radio Kraków, powołując się na rodzinę zmarłego....

zobacz więcej

O śmierci duchownego poinformowała Kancelaria Prawosławnego Metropolity Warszawskiego i całej Polski w komunikacie zamieszczonym w niedzielę na oficjalnej stronie Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Ks. Szełomow urodził 7 kwietnia 1949 r. w Szczecinie. W 1967 r. ukończył Prawosławne Seminarium Duchowne w Warszawie. 26 maja 1971 r. otrzymał chirotonię diakońską, a dzień później chirotonię kapłańską z rąk biskupa białostockiego i gdańskiego Nikanora.

W latach 1971-1982 był proboszczem parafii w Wojnowie i Mrągowie na Mazurach. W tym czasie posługiwał również w parafii w Orzyszu. W 1982 r. został mianowany proboszczem parafii w Olsztynie. W latach 1982-2006 był dziekanem Okręgu Olsztyńskiego Diecezji Białostocko-Gdańskiej. Funkcje te pełnił do przejścia na emeryturę w 2017 r.

W latach 1995-2009 był związany z Prawosławnym Ordynariatem Wojska Polskiego, gdzie sprawował funkcję dziekana Marynarki Wojennej, w stan spoczynku odszedł w stopniu komandora.

Za zasługi duszpasterskie dla Cerkwi był nagradzany m.in. mitrą w 1999 r. oraz Orderem św. Marii Magdaleny. W 2001 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim, zaś w 2011 r. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Za współpracę ze Związkiem Sybiraków wyróżniono go w 2008 r. medalem Pro Memoria.

Parafia Prawosławna p.w. Opieki Matki Bożej w Olsztynie podała na swojej stronie internetowej, że w poniedziałek o godz. 16 zostanie odprawiona panichida, a ceremonię pogrzebową zaplanowano na wtorek o godz. 10.

źródło:
Zobacz więcej