RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kidawa-Błońska wzywa do „powszechnego bojkotu” wyborów prezydenckich

Wybory prezydenckie zaplanowano na 10 maja 2020 roku (fot. PAP/Leszek Szymański)
Wybory prezydenckie zaplanowano na 10 maja 2020 roku (fot. PAP/Leszek Szymański)

Wybory prezydenckie 10 maja 2020 roku nie powinny się odbyć, ale jeśli się odbędą, apeluję do wszystkich, wyborców, aby w nich nie uczestniczyli – pisze w liście otwartym kandydatka Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska.

Sondaż prezydencki. Kidawa-Błońska spadnie na trzecie miejsce?

49,8 proc. ankietowanych deklaruje głosowanie w wyborach prezydenckich na Andrzeja Dudę. Kandydatkę PO Małgorzatę Kidawę-Błońską popiera 17,1...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

W liście, który został opublikowany w niedzielę na Facebooku Kidawa-Błońska zwraca się do „wszystkich kandydatów na urząd Prezydenta RP”.

„Jako naród, jako wspólnota stanęliśmy przed niebezpieczeństwem, które nie ma precedensu w naszej najnowszej historii. Zagrożone jest życie, zdrowie oraz byt Polek i Polaków. Nie ma dziś w Polsce innego zadania niż walka z epidemią i jej skutkami” – podkreśliła wicemarszałek Sejmu.

W jej ocenie organizowanie wyborów prezydenckich w tej sytuacji „byłoby działaniem wręcz zbrodniczym”. „Nie wolno narażać życia ludzkiego – z tą zasadą powinien zgodzić się każdy” – dodała. Dlatego, jak oświadczyła, „wybory 10 maja 2020 roku nie mogą się odbyć!”.

„Jeśli jednak rządzący będą trwać w tym uporze, to muszą wiedzieć, że ponoszą pełną odpowiedzialność za straszliwe skutki dla życia i zdrowia obywateli” – napisała kandydatka KO.

Zmiana kandydata KO? Schetyna: Przesunięcie wyborów wszystko otworzy na nowo

Jeżeli termin wyborów prezydenckich zostanie przełożony, niepewna może być pozycja Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, kandydatki Koalicji Obywatelskiej....

zobacz więcej

Zaapelowała zarazem do wszystkich, aby – jeśli wybory odbędą się 10 maja – nie wzięli w nich udziału. „Jeśli nie można inaczej niech odpowiedzią na nieodpowiedzialność władzy będzie powszechny bojkot” – podkreśliła Kidawa-Błońska.

Jej zdaniem „wybory powinny się odbyć wtedy, kiedy będzie to możliwe i bezpieczne dla ludzi”.

„Jednocześnie wzywam pozostałych kandydatów, aby postąpili właściwie. Czas na jasną deklarację. Dziś wszyscy zdajemy test na odpowiedzialność i przyzwoitość. Jeśli zachowamy jedność, pokonamy wszelkie przeciwieństwa” – napisała Kidawa Błońska.

źródło:
Zobacz więcej