RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Koronawirus – podsumowanie ostatniej doby w kraju i na świecie

W ciągu ostatniej doby odnotowano w Chinach 45 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, z czego 44 dotyczą osób, które przyjechały do Chin z zagranicy (fot. Kevin Frayer/Getty Images)

Zgodnie z prognozami ekspertów koronawirus nie zwalnia, a w ciągu ostatnich godzin liczba zgonów wywołanych patogenem z Chin wzrosła na całym świecie do niespełna 31 tys. Pogarsza się sytuacja w największych ogniskach epidemii: Włoszech, Hiszpanii i Stanach Zjednoczonych. Specjalnie dla Państwa przygotowaliśmy krótki przegląd tego, co wydarzyło się w ciągu ostatnich 24 godzin w kraju i na świecie.

Koronawirus – relacja 10.04. Procesja Drogi Krzyżowej w Jerozolimie bez wiernych

Świat zmaga się z epidemią koronawirusa. Groźny wirus wywołujący zapalenie płuc rozprzestrzenił się z Chin i pojawił się w większości państw...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

1. Polska: rekordowy przyrost zakażeń w ciągu doby

Od soboty do niedzielnego poranka w Polsce zmarły trzy osoby zakażone wirusem SARS-CoV-2. Pierwszy dzień weekendu w naszym kraju był także rekordowy, jeśli chodzi o wzrost przypadków zakażeń koronawirusem – w ciągu doby odnotowano ich aż 249.

2. Pierwszy przypadek śmiertelny niemowlęcia zakażonego koronawirusem

W amerykańskim stanie Illinois z powodu koronawirusa zmarło niemowlę – poinformował gubernator J.B. Pritzker. To pierwszy na świecie przypadek śmierci tak małego dziecka z powodu choroby Covid-19.

Hit internetu: klerycy z seminarium we Francji śpiewają „Bogurodzicę”

W sieci pojawiło się nagranie, na którym grupa kleryków seminarium Instytutu Dobrego Pasterza w Courtalain we Francji wykonuje „Bogurodzicę”. Choć...

zobacz więcej

Gubernator podkreślił również, że zakażenie wirusem „rzadko kończy się śmiercią” wśród dzieci.

3. Superszybkie testy – wynik w ciągu 5 minut

Ze Stanów Zjednoczonych płyną także dobre wieści. Amerykanie mają superszybki test na koronawirusa. Rząd zatwierdził do użytku test dający wynik w ciągu pięciu minut.

W przyszłym tygodniu urządzenia do badania próbek mają otrzymać szpitale oraz przychodnie w całym kraju.

4. Zdecydowane kroki w Hiszpanii. Wyższy poziom kwarantanny

O 838 wzrosła w ciągu ostatniej doby w Hiszpanii liczba osób zmarłych z powodu koronawirusa – poinformowało w niedzielę ministerstwo zdrowia tego kraju. Tym samym liczba zgonów z powodu Covid-19 wzrosła do 6528. W Hiszpanii zakażonych jest ponad 78 tysięcy osób.

Koronawirus w Hiszpanii. Lekarze świętują uratowanie pacjenta, który był bliski śmierci [WIDEO]

Lekarze z Barcelony udostępnili w sieci nagranie, na którym triumfalnie celebrują uratowanie pacjenta z Covid-19. Zainfekowany koronawirusem był...

zobacz więcej

Z powodu nasilającej się epidemii tamtejszy rząd wprowadza dodatkowe ograniczenia . Pracownicy instytucji i firm, których działalność nie jest niezbędna dla funkcjonowania państwa, będą musieli pozostać w domach do 9 kwietnia – ogłosił w sobotę premier Pedro Sánchez.

5. Atak epidemii na brytyjski rząd

W sobotę już trzeci członek gabinetu Borisa Johnsona poddał się izolacji w związku z koronawirusem – o objawach poinformował minister ds. Szkocji Alister Jack . Wcześniej pozytywne wyniki testu potwierdzono już u ministra zdrowia Matta Hancocka i wspomnianego premiera – Borisa Johnsona.

Swoją ocenę dot. rozwoju epidemii na Wyspach wyraził Stephen Powis, dyrektor medyczny angielskiego oddziału NHS, czyli brytyjskiej służby zdrowia.

– Jeśli liczba zgonów z powodu koronawirusa w Wielkiej Brytanii będzie mniejsza niż 20 tys., można będzie uznać, że kraj dobrze poradził sobie z epidemią – powiedział brytyjski ekspert .

źródło:
Zobacz więcej