RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nie żyje Krzysztof Penderecki

W niedzielę nad ranem w Krakowie zmarł wybitny kompozytor Krzysztof Penderecki - poinformowało Radio Kraków, powołując się na rodzinę zmarłego. Miał 86 lat. Śmierć artysty potwierdziło też Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.

Marek Lehnert nie żyje. Korespondent Polskiego Radia w Rzymie

Znany dziennikarz radiowy i prasowy, wieloletni korespondent Polskiego Radia w Rzymie, Marek Lehnert, zmarł nagle. O śmierci dziennikarza...

zobacz więcej

Penderecki urodził się 23 listopada 1933 r. w Dębicy. Kompozycję zaczął studiować pod kierunkiem Franciszka Skołyszewskiego. Studia kontynuował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej (obec. Akademii Muzycznej) w Krakowie. Ukończył je w 1958 r.

Na arenie międzynarodowej po raz pierwszy pokazał się w 1959 r. na Festiwalu Warszawska Jesień.

Do nagrodzonych utworów artysty należą m.in. „Strofy”, „Emanacje”, „Psalmy Dawida” na chór mieszany, instrumenty strunowe i perkusję. Kompozycja „Strofy” była pierwszym utworem granym w całej Europie.

Penderecki był doktorem honoris causa kilkudziesięciu uniwersytetów, członkiem honorowym najważniejszych akademii artystycznych i naukowych, a także honorowym profesorem wielu prestiżowych uczelni artystycznych.

Za swą twórczość uhonorowany został wysokimi odznaczeniami krajowymi i zagranicznymi oraz prestiżowymi nagrodami, m.in. pięciokrotnie nagrodą Grammy.

źródło:
Zobacz więcej